“Nie nowotworom u dzieci”


W dniach od 5 do 7 maja, po raz pierwszy w gminie Czarny Dunajec, we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, została przeprowadzona  akcja: „Nie nowotworom u dzieci”.

Reklama                                                              

– W tej pierwszej  edycji akcji przebadaliśmy 215 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z terenu naszej gminy. Dzięki takim badaniom możliwe jest wykrycie różnego rodzaju chorób nowotworowych typu dziecięcego we wczesnych stadiach i łatwiejsze ich leczenie – mówi Adam Chramiec, ratownik, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Reklama                                                              

U pacjentów znajdujących się we wspomnianej grupie wiekowej trudno o wczesną diagnozę, bowiem nie uskarżają się oni na żadne dolegliwości – czasem nie są w stanie opowiedzieć o swoich objawach. W tym okresie życia obserwuje się ponadto szczyt zachorowalności na nowotwory typu dziecięcego, stwierdza się również wiele różnych wad rozwojowych, które przebiegają jeszcze bezobjawowo, a gdy są wcześnie wychwycone – leczenie dobrze rokuje.

W czasie badań, które odbyły się w Cichem – Miętustwie, Czarnym Dunajcu i Piekielniku lekarze bezboleśnie dokonali kompleksowej oceny stanu tarczycy, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo – moszny.

– Dzieci są naszą  przyszłością – dlatego zawsze warto skorzystać z możliwości bezpłatnego, bezbolesnego  i w pełni bezpiecznego przebadania swoich dzieci – podkreśla Adam Chramiec.

Anna Gródek / fot. Piotr Duraj