Nie chcą masztu PKP – protest mieszkańców Raby Wyżnej (zdjęcia)

Reklama                                                              

 

W Rabie Wyżnej planowana jest budowa masztu radiokomunikacyjnego. Inwestycję realizuje PKP PLK. Ma ona zapewnić cyfrową łączność w rejonie linii nr 99 Chabówka – Zakopane. Jednak mieszkańcy uważają, że wieża stanie zbyt blisko ich domów.

40-metrowa wieża ma powstać na terenie miejscowego dworca kolejowego w ramach zadania budowy systemów GSM-R. Są one dedykowane kolei. Jest to globalny system cyfrowej łączności bezprzewodowej, będący elementem Europejskiego Systemu sterowania ruchem kolejowym. Zapewnia łączność między pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu kolejowego.

Reklama:                                                          


Jak mówią przedstawiciele PKP PLK, system ten jest bezpieczny dla mieszkańców. Jednak ci są pełni obaw, że masz w przyszłości może być wykorzystany na przykład przez operatorów sieci komórkowych, a to może być już szkodliwe. Jak podkreślają, fale elektromagnetyczne mogą spowodować różne choroby.

Mieszkańcy twierdzą, że wieża budowana jest niezgodnie z prawem, ponieważ zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy Raba Wyżna odległości przy tego typu budowlach muszą wynosić 150 m, a w tym przypadku są zdecydowanie mniejsze.

Protestujący żądają wyjaśnień, na jakich zasadach ta inwestycja jest realizowana.