Nawet 22 ministrantów ofiarami księdza pedofila, byłego proboszcza z Grywałdu

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Targu akt oskarżenia przeciwko 66-letniemu księdzu Marianowi W., który dopuścił się do karygodnego czynu.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

W kilku parafiach archidiecezji tarnowskiej, w tym parafii w Grywałdzie, w której pełnił posługę kapłańską w latach 1991 – 2006, wykorzystywał seksualnie nieletnich chłopców, łącznie 22 ministrantów.

Reklama                                                              

Reklama:                                                          


Zarzuty prokuratury dotyczą tylko 11 przypadków, ponieważ połowa już się przedawniła.

Prokuratura zarzuca duchownemu, że w okresie od 2003 r. do 2012 roku dopuścił się 12 przestępstw określonych w art. 200 paragraf 1 kodeksu karnego oraz w art. 199 paragraf 2 kodeksu karnego na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 osób poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem. Wszyscy oni byli lektorami lub ministrantami służącymi mu do mszy. Małoletni zmuszani byli różnych czynności seksualnych.

Sprawę do prokuratury zgłosiła sama kuria tarnowska. Zgłosiła ją też do Watykanu. Duchowny został zawieszony do czasu zapadnięcia wyroku przed sądem świeckim. Księdzu grozi wyrzucenie ze stanu duchownego.