Reklama                                                              

W Rogoźniku zatrzymano dwóch mieszkańców Orawy, przy których znaleziono narkotyki. 

Reklama                                                              

W poniedziałek po godzinie 21.00 nowotarscy policjanci pojechali do miejscowości Rogoźnik, gdzie według zgłoszenia kierujący audi może być pod wpływem alkoholu.  Podczas przejazdu zauważyli na stacji benzynowej w tej miejscowości wskazany samochód, którego kierujący ruszał z miejsca.

– Podczas kontroli okazało się, że kierujący audi 19-latek z gminy Jabłonka jest trzeźwy. W środku znajdował się również 17-letni pasażer z gminy Lipnica Wielka. Podejrzenie policjantów wzbudziło jednak  ich zachowanie  i zapach wydobywający się ze środka pojazdu. Kiedy 19-latek wysiadł z samochodu na jego siedzeniu policjanci zauważyli woreczek strunowy z marihuaną. Pod fotelem kierowcy znaleźli kolejny, we wnęce na radio dwa skręty, a w schowku fajkę  wodną i  młynek. Początkowo twierdził, że narkotyki nie są jego i nie wie,  jak się znalazły w samochodzie. Pasażer natomiast sam przekazał policjantom woreczek z niewielką ilością amfetaminy. Za posiadanie narkotyków obaj zostali zatrzymani i przewiezieni do nowotarskiej komendy. Podczas przeszukania kierującego w bieliźnie policjanci znaleźli kolejny woreczek z marihuaną (łącznie miał ponad 5 gramów).  Pomimo, że kierujący był trzeźwy istniało podejrzenie, że kierował samochodem pod wpływem narkotyków,  dlatego została pobrana mu krew do badania – mówi mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji.

– W środę obaj usłyszeli zarzut posiadania środków odurzających (art. 62 ust.1 i 3  Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat, a w przypadku mniejszej wagi  podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. 17-latek pomimo niepełnoletności odpowiada tak jak osoba dorosła. Jeżeli badanie krwi potwierdzą obecność narkotyków kierujący  odpowie również za prowadzenie pojazdu pod wpływem środka  odurzającego, za co grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności – mówi Dorota Garbacz.

Wśród młodzieży mylne jest przekonanie, że posiadanie narkotyków tylko na własny użytek iw niewielkiej ilości jest dozwolone, a w Polsce zgodnie z prawem posiadanie nawet najmniejszej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych jest zabronione.

fot. KPP Nowy Targ