Minister uhonorował uczestników akcji ratunkowej w Tatrach (zdjęcia)

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.

Reklama                                                              

Przypomnijmy, tragiczna burza nad Tatrami przeszła 22 sierpnia 2019 roku. Na skutek wyładowań atmosferycznych 4 osoby zginęły, a ponad 150 osobom konieczne było udzielenie pomocy. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych zespół ratowników z wielką odwagą i poświęceniem niósł pomoc, sprawnie i szybko docierając na miejsce. Poszkodowani trafili do okolicznych szpitali, gdzie otrzymali profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie. Akcja wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Dzięki profesjonalnej zespołowej pracy służb udało się sprawnie przetransportować wszystkich poszkodowanych do szpitali, gdzie natychmiast udzielono im specjalistycznej pomocy.

Reklama                                                              

Poszkodowani zostali przewiezieni do ośmiu szpitali, w których pracowało 270 osób. Ranni transportowani byli m.in.: czterema śmigłowcami LPR i jedną maszyną TOPR.

Na miejscu akcji działało ponad 100 policjantów, w tym z ruchu drogowego i prewencji. Do głównych zadań funkcjonariuszy należało udrażnianie ruchu w mieście i na drogach prowadzących do szpitali oraz zabezpieczanie lądowisk śmigłowców. Na miejsce skierowano policyjny śmigłowiec Black Hawk.

– To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

– Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem – opowiadał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był obecny na miejscu zdarzeń w tych trudnych chwilach.

Minister Łukasz Szumowski dziękował zebranym za profesjonalizm, natychmiastową reakcję i poświęcenie, a przede wszystkim za ogromne serce i empatię.
Ministerstwo zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są:

 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska
 • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
 • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
 • 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
 • Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
 • Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
 • SPZOZ w Myślenicach
 • Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
 • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
 • Tatrzański Park Narodowy

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu.

Podczas uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji  Paweł Szefernaker wręczył symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. KPP Zakopane, Ministerstwo Zdrowia i Adam Chramiec