Listwy przysufitowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Reklama                                                              

Sztukateria wraca do łask i kojarzy się z elegancją i stylem. Listwy zdobią idealnie wnętrze pomieszczenia, a także ukrywają brzydkie łączenia. Na rynku istnieje wiele typów i nie zawsze wiemy, który idealni pasuje do wnętrza mieszkania. Z pomocą przyjdzie ten artykuł.

1.      Dlaczego warto zdecydować się na listwy sufitowe?
2.      Jakie listwy warto wybrać?
3.      Co wziąć pod uwagę przy doborze?
4.      Jak zamontować listwy?

Dlaczego warto zdecydować się na listwy sufitowe?

Reklama                                                              

Pełnią one nie tylko rolę ozdobną, ale także tuszują niedoskonałości między sufitem i ścianą. Jeśli  podczas remontu na suficie zostało trochę farby lub tapeta nie pokrywa dobrze ściany, dzięki listwie możemy wszystko zatuszować.  

Jakie listwy warto wybrać?

Do wyboru mamy listwy przysufitowe gładkie i dekoracyjne. Pierwsze z nich nie mają zdobionej powierzchni. Produkuje się je najczęściej z duropolimerów lub styropianu, dzięki czemu są one bardzo lekkie. Pokrywa się je warstwą żywicy akrylowej z domieszką kruszywa kwarcowego, co pozwala zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są idealne, aby subtelnie podkreślić połączenie między sufitem i ścianą. Dekoracyjne listwy zrobione są z gzymsu lub ze spienionego poliuretanu. Nadają się do prostego wystroju i zwracają na siebie uwagę obserwującego. Warto pamiętać, żeby nie przytłoczyć nimi pomieszczania. Nowością są także listwy styropianowe z podświetleniem LED, nadając pokoju ciekawy efekt aranżacji.

 

 

Co wziąć pod uwagę przy doborze?

Najpierw trzeba zwrócić uwagę na szerokość listw. Jeśli pomieszczenie jest małe i niskie, idealnie nadają się listwy wąskie. W przeciwnym razie zaburzą one proporcje. W dużych pomieszczeniach sprawdzą się listwy szersze i wyższe.

Kolejną cechą jest styl domu. Do klasycznych wnętrz pasują szerokie listwy frezowane lub z delikatnym ornamentem. Nowoczesne dają swobodę wyboru, mogą być gładkie lub wyraziste. Warto by wystrój nie był przesadzony i nie kłócił się z innymi akcesoriami.

Jak zamontować listwy?

Listwy można zamontować samemu, nie jest to skomplikowany proces. Najważniejsze jest docięcie listw na odpowiednią długość, na przykład piłą. Przy narożnikach przycina się pod kątem 45 stopni i w pozostałych miejscach pod kątem prostym. Do przyklejenia potrzeba klej montażowy, który najwygodniej nakładać pistoletem. Następnie przyciska się listwy do ściany. Szczeliny wypełnia się przy pomocy pianki  poliuretanowej lub masy szpachlowej. I ostatnim krokiem jest pomalowanie ich akwarelami, jeśli chcemy nadać listwom niepowtarzalny charakter, można je pomalować akwarelami.