Licealistka z Goszczyńskiego na Międzynarodowym Turnieju Chemicznym w Moskwie (zdjęcia)

 Weronika Łukaszczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wraz z innymi przedstawicielami renomowanych małopolskich liceów, reprezentowała Polskę w Międzynarodowym Turnieju Wiedzy Chemicznej – International Chemistry Tournament w Moskwie. Drużyna zmierzyła się z wybitnymi chemikami z takich krajów jak m.in. Iran, Węgry, Singapur, Rosja, Tajlandia, Czarnogóra. Polska reprezentacja zajęła IV miejsce.

– Przygotowania rozpoczęliśmy już w maju, kiedy organizatorzy opublikowali pełną listę problemów chemicznych. Naszym zadaniem było opracowanie rozwiązań, możliwych z naukowego punktu widzenia, a następnie sporządzenie prezentacji, które podczas turnieju przedstawialiśmy. Ponadto każdy z nas musiał obronić swój pomysł, odpowiadając na pytania przeciwnej drużyny, której zadaniem było zauważyć wady w naszym rozwiązaniu, a także przed jury, składającym się z pracowników naukowych uczelni wyższych – Magdalena Cyrwus-Wojtyczka z I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego.

– Problemy, którymi ja się zajmowałam, dotyczyły m.in. zaproponowania związku, który zmienia barwę co najmniej dwukrotnie, podczas rozdrabniania w moździerzu, czy ustalenie 4 warstw rozpuszczalników, w których zachodzące reakcje spowodują transport co najmniej jednego atomu przez wszystkie 4 warstwy. Organizatorzy postarali się również zorganizować nam czas wolny, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić Moskwę, a nawet odwiedzić Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej.” – tak wspomina turniej Weronika, której wyjazd pozostanie na długo w pamięci – mówi Magdalena Cyrwus-Wojtyczka.

Wyjazd został wsparty m.in. przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, a także Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej. Naukowo licealistkę wspierała Gabriela Głodziak.

Fot. I LO