Łatwiej będzie “dostać się na pociąg”, który pojedzie krócej

Za przeszło 716 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują ważne linie kolejowe w Małopolsce. Zarządca infrastruktury podpisał umowy na ostatni odcinek kolejowej „zakopianki” z Suchej Beskidzkiej do Chabówki. Kolejarze informują także o efektach prac na innych szlakach kolejowych na Podhalu, między Skawiną a Suchą Beskidzką i od Chabówki do Zakopanego.

Reklama                                                              

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację ostatniego, środkowego odcinka kolejowej „zakopianki”, z Suchej Beskidzkiej do Chabówki. Prace za ponad 587 mln zł wykona Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej do 2023 roku.

Reklama:                                                          


– Podróżni zyskają dzięki inwestycji wygodny dostęp do pociągów. Projekt obejmuje wymianę niemal 32 km torów i 45 km sieci trakcyjnej. Modernizację przejdą również 24 mosty i 3 wiadukty kolejowe. Wykonawca ma 46 miesięcy na dokończenie zadania. Podobnie jak przy innych inwestycjach na tym szlaku prace torowe będą tak koordynowane, by pociągi mogły kursować w czasie zwiększonego zapotrzebowania tj. w okresie świątecznym i w trakcie wakacji- informują kolejarze.

Jak dodają, intensywne prace toczą się na dwóch innych odcinkach tego szlaku kolejowego: ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej i z Chabówki do Zakopanego.

Podróżni mogą już korzystać z efektów inwestycji na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka. Modernizowane są stacje i przystanki. Lepsze warunki dostępu do pociągów zapewniają wyższe, dobrze oświetlone perony. Obiekty są wyposażone w wiaty i ławki. Orientację ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się w dostępie do pociągów pomagają ścieżki naprowadzające i pochylnie – czytamy w komunikacie.

Ponadto wedle pracowników kolei sprawny przejazd pociągów zapewniają nowe tory, sieć trakcyjna, obiekty inżynieryjne. Zainstalowane urządzenia i systemy sterowania zwiększają poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

– Na trasie z Krakowa do Zakopanego, efektem wszystkich prac, realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r., będzie wyższy standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach oraz krótsze podróże do stolicy Tatr. Podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad godzinę, tj. do ok. 2 godz. 15 minut – zapewniają przedstawiciele PKP.

źródło: PKP/fot. Biuro Prasowe UMWM