Łapszańskie Misterium Wielkiego Piątku (zdjęcia)

 

„Duch, który umacnia miłość”

Zdrada judasza, modlitwa w ogrojcu, sąd i skazanie Jezusa na śmierć, droga krzyżowa na Kalwarię Spiską – wszystko to można było zobaczyć podczas Misterium Wielkiego Piątku organizowanego przez łapszańską parafię św. Kwiryna. Jak co roku w postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się Łapszanie, by przypomnieć i pomóc lepiej przeżyć te najważniejsze święta dla chrześcijan.

A w tym roku towarzyszyła im i piękna muzyka, dekoracja i nowe, przygotowane stroje żołnierzy, nadto pogoda sprzyjała by mieszkańcy z okolicznych wsi mogli wspólnie przeżywać to widowisko i modlić się podczas Drogi krzyżowej na Kalwarię. Przywoływano często Ducha Świętego, nawiązując do programu duszpasterskiego w kościele na lata 2017-2019, gdzie rok 2019 jest  rokiem Ducha Świętego. „W mocy Bożego Ducha” przeżywano kolejne stacje drogi na Kalwarii Spiskiej. Kolejne upadki Jezusa, spotkanie z Maryją, z płaczącymi niewiastami czy pomoc Cyrenejczyka z krótkimi, ale bardzo życiowymi rozważaniami skłaniały nie tylko do modlitwy, ale i refleksji i zamyślenia, żeby te piękne święta nie tylko zwyczajnie przeżyć, ale by one wzmocniły nas, dodały sił i nadziei na dalsze dni, które wcale nie muszą być łatwe.

Organizatorzy dziękują wszystkim za obecność i udział. Łapszańskie Misterium Wielkiego zakończyła modlitwa:

Duchu Święty, proszę Cię o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych, o dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,

o dar umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,

o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,

o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,

o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,

o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża.

B. Kowalczyk