“Kumoterki” na Lichajówkach (zdjęcia)

Reklama                                                              

W niezwykłej zimowej scenerii na polanie Lichajówki koło Małego Cichego zainaugurowany został cykl “Parad Gazdowskich”, czyli popularnych “Kumoterek”.

„Paradą Gazdowska” określany jest cykl imprez obejmujących oceniane przez jury przejazdy paradne zaprzęgów konnych oraz przejazdy na czas w dyscyplinach kumoterki, skiring i ski-skiring. Podczas przejazdów paradnych oceniane są konie (dobór, utrzymanie, ułożenie, kondycja, rasa), uprząż, sanie lub kumoterki (styl, rodzaj, wykonanie) oraz powożący (ubiór, postawa, sposób powożenia).

Impreza ta ma niezwykle widowiskowy charakter. To piękna wieloletnia tradycja. Nic w tym dziwnego, że przyciąga wiele osób zarówno miejscowych, jak i turystów.
Kolejne “Paradu Gazdowskie” zaplanowano na 26 stycznia w Szaflarach, 2 lutego w Ludźmierzu, 9 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej, 16 lutego w Kościelisku, 23 lutego w Białym Dunajcu i 1 marca w Zakopanem.

Reklama                                                              

Przeprowadzenie “Kumoterek” uzależnione jest od warunków pogodowych i dostatecznej ilości śniegu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z inauguracyjnej imprezy, która odbyła się 19 stycznia w gminie Poronin na Lichajówkach.

Fot. Mateusz Głodek