Kulturalny Plac Niepodległości – podsumowanie projektu Miasta Zakopane i Zakopiańskiego Centrum Kultury

Kulturalny Plac Niepodległości to powszechny projekt miejski dedykowany mieszkańcom i gościom Miasta Zakopane. Jego głównym założeniem jest stworzenie wszechstronnej, otwartej przestrzeni dla działalności warsztatowej, animacyjnej, artystycznej i sportowej w samym centrum miasta. Nazwa projektu opatruje całoroczną działalność powiązaną z Placem Niepodległości, lecz jej kumulacja następuje w sezonie letnim. Dzieje się tak za sprawą instalacji kontenera eventowego, będącego centralną konstrukcją powiązaną z projektem. Stanowi ona nie tylko sztab dla wymienionych wyżej aktywności, ale również przestrzeń relaksu oraz punkt informacji turystycznej.

Reklama                                                              

To także miejsca skąd nasi Partnerzy medialni nadają audycje z Zakopanego. Od początku w roku 2016, inicjatywa zdołała utrwalić swoje miejsce w miejskim kalendarzu kulturalnym, stanowiąc niezmienny i rozpoznawalny punkt letniego życia w Zakopanem. Zakopane skutecznie w praktyce realizuje od kilku lat idę przestrzeni – forum otwartego dla Odbiorcy i Twórcy.

Ogłoszenie:                                                              

Czwarta edycja projektu Kulturalnego Placu Niepodległości dobiega końca.

W tym roku trwał on od 1 lipca do 19 września, czyli przez 81 dni.

W projekcie aktywnie uczestniczyło około 400 dzieci i ok 10 tysięcy Osób korzystających z oferty kulturalnej.

W ramach Kulturalnego Placu Niepodległości odbyło się ponad 60 wydarzeń, które trwały niekiedy po kilka dni.

Do projektu dołączyły takie instytucje jak Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie, oferując regularne spotkania warsztatowe dla dzieci.

Podobnie jak w latach wcześniejszych partnerami projektu była Fundacja Otwarta i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Na przestrzeni Placu odbywały się warsztaty:

  • plastyczne („Najdłuższy komiks w historii Zakopanego”)
  • proekologiczne („Czy warto być eko?”),
  • edukacyjne („Zakopiański Park Jurajski”)
  • integracyjne we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej.

Wiele ze zrealizowanych zajęć współtworzonych było z inicjatywy pojedynczych osób i grup nieformalnych z Zakopanego, które dzięki wsparciu Zakopiańskiego Centrum Kultury otrzymały szansę i wsparcie przy realizacji swoich pomysłów.

Kulturalny Plac Niepodległości stanowił również przestrzeń dla takich wydarzeń jak Zakopiański Festiwal Literacki, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy Spotkania z Filmem Górskim. Przez cały okres wakacyjny odbywał się tam również Festiwal Kino Letnie Sopot Zakopane, proponujący gościom wieczorne seanse największych hitów kinowych.

Dziś na Kulturalnym Placu stanął Wirtualny Teatr Historii “Niepodległa” wspierany przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Projekt Fundacji Koncept Kultura opiera się na nowoczesnej technologii Virtual Reality, która pozwala zanurzyć się w opowieść o odbudowie Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów oraz o odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Osią narracji jest polski transatlantyk, tytułowy MS Piłsudski”, który nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury. Podczas podróży w wygenerowany przez grafików świat 360° uczestnicy spotkają wybitne postaci historyczne takie jak Józef Piłsudski czy Thomas Woodrow Wilson. Pokazy MS Piłsudski ukryta historia” będą odbywać się codziennie od 14 do 19 września w godz. 12.00 – 19.00 na Kulturalnym Placu Niepodległości.