Jan Harbut ze Starego Bystrego Harnasiem Roku 2019 (zdjęcia)

Reklama                                                              

 

Znamy Harnasia Roku 2019. Podczas Festynu Białczańskiego królem Podhala został 23-letni Jan Harbut ze Starego Bystrego.

Przez najbliższy rok będzie rządził wraz z Nośwarniyjsom Góroleckom Ewą Piszczek z Białki Tatrzańskiej.

Reklama                                                              

W tym roku Harnaś wybrany został po raz 18. – Pierwsza edycja zmagań miała miejsce w roku 2001. A dlaczego akurat w Białce Tatrzańskiej? Bo to właśnie w tej podhalańskiej wsi od wieków istniały tradycje zbójeckie – mówią organizatorzy.

O ten zaszczytny tytuł walczyło 7 kawalerów z całego Podhala. Oprócz Jana Harbuta, Piotr Gal z Gliczarowa Górnego, Karol Bukowski z Maniów, Szymon Mateja, Michał Trybula z Białki Tatrzańskiej, Paweł Skupień z Gliczarowa Górnego i Paweł Waras.

Musieli wykazać się nie lada umiejętnościami z zakresu tańca i śpiewu góralskiego, operowania ciupagą, a także zademonstrować publiczności znajomość gwary góralskiej, wiedzy o regionie oraz pochwalić się posiadaną siłą fizyczną. Ich wspaniałe występy oklaskiwane są co roku przez liczną, kilkutysięczną, rzeszę turystów oraz okolicznych mieszkańców. Tak też było w tym roku.

Wybory Harnasia Roku odbywają się co roku podczas dwudniowego Festynu Białczańskiego pełnego atrakcji. Na scenie występują prawdziwe gwiazdy. W niedzielę przed białczańską publicznością zaprezentowali się “Poparzeni Kawą Trzy” i “Perfect. Natomiast w sobotę “Grubson” i “Mrozu”.

Fot. Mateusz Głodek