Jak wybrać spodnie do biegania?

Odpowiednio dobrane, wygodne spodnie do biegania są jednym z najważniejszych elementów stroju każdego biegacza. Na co zwrócić uwagę, kupując model dla siebie? W poniższym tekście prezentujemy sprawdzone porady.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

  1. Dlaczego odpowiedni strój jest tak ważny?
  2. Leginsy czy szerokie spodnie do biegania?
  3. Dobre spodnie do biegania – czyli jakie?

Dlaczego odpowiedni strój jest tak ważny?

Teoretycznie do biegania wystarczą byle jakie dresy i stare, znoszone adidasy. Liczą się przecież tak naprawdę chęci. Czy aby na pewno tylko to jest ważne? Okazuje się, że niekoniecznie. Odpowiednio dobrane spodnie, koszulka oraz przede wszystkim buty sprawiają, że bieg jest bardziej komfortowy, przyjemny, wydajniejszy, a jego efekty w postaci np. spalonych kalorii – często po prostu lepsze. Co ważne, w dobrze dopasowanym stroju można skupić się na samym biegu i płynącej z niego przyjemności, a nie na obcierających butach, niewygodnym t-shircie czy uciskających spodniach.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

Leginsy czy szerokie spodnie do biegania?

Wybierając dolną część stroju, warto najpierw zdecydować, czy wolimy biegać w leginsach czy też innego rodzaju spodniach. Pierwsze z wymienionych ubrań są ściśle dopasowane do sylwetki, wykonane z oddychających, lekkich, sztucznych materiałów, które często transportują pot na zewnątrz produktu. Innego rodzaju spodnie do biegania są natomiast dostępne zazwyczaj w znacznie szerszej ofercie materiałowej. Cechują się często luźnym, wygodnym fasonem. Zarówno pierwszy, jak i drugi model odzieży jest dostępny w wersjach letnich i zimowych, dzięki czemu z powodzeniem można je stosować przez cały rok.

Dobre spodnie do biegania – czyli jakie?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na leginsy, klasyczne dresy czy też innego rodzaju profesjonalne spodnie do biegania, najważniejsze jest ich właściwe dopasowanie. Spodnie powinny być wygodne, nie uciskać (zwłaszcza w pasie oraz kostkach – w przypadku modelu ze ściągaczami) i nie ocierać ud. Lepiej nie wybierać modeli zbyt szerokich – luźne spodnie stwarzają niebezpieczeństwo, że mokre nogawki mogą ocierać się jedna o drugą. Ważne jest także, aby spodnie nie były zbyt długie, co również grozi niebezpieczeństwem w postaci np. nadepnięcia na nogawkę i przewrócenia się. Osoby, które noszą przy sobie komórkę, klucze, portfel czy też inne drobne rzeczy, mogą zdecydować się na wersję z kieszeniami. W tym przypadku zdecydowanie lepsze są spodnie obcisłe. Dzięki temu, że w getrach materiał przylega ściśle do ciała, to przenoszenie w kieszeniach drobnych akcesoriów jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Dobrze jest zdecydować się na model z zasuwanymi kieszeniami z tyłu – to sprawi, że podczas biegu nic nam z kieszeni nie wypadnie.