Irakijczycy zatrzymani na granicy w Chyżnem

Reklama                                                              

W niedzielę około godziny 2.00 dwóch mężczyzn narodowości irackiej zostało zatrzymanych na przejściu granicznym w Chyżnem. Mężczyźni jechali do Warszawy skradzionym samochodem.

W Chyżnem na  tymczasowy punkt kontroli granicznej podjechał Seat Alhambra na austriackich numerach rejestracyjnych. Podróżowało w nim dwóch cudzoziemców pochodzenia irackiego. Mężczyźni w wieku 45 i 49 lat przebywali legalnie w Europie. Jeden z nich posiadał niemieckie zezwolenie na pobyt, dugi zdobył obywatelstwo szwedzkie.Funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem ustalili, że pojazd, którym podróżowali mężczyźni, widnieje w bazach danych INTERPOLU jako skradziony w Austrii 25 lutego br.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani i przewiezieni do Placówki SG w Zakopanem, gdzie jeden z mężczyzn złożył wyjaśnienia i stwierdzili, że samochód kupił w Wiedniu od znajomego Syryjczyka za kwotę 1650 Euro. Nie spisywał jednak żadnej umowy oraz nie posiadali żadnego dowodu zakupu pojazdu. Obcokrajowcy byli zdziwieni, że przemierzyli pojazdem całą Europę, a zatrzymani zostali dopiero na Podhalu.

Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa paserstwa (art. 291 § 1 kk.), które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo 49-latkowi, który nabył skradziony pojazd, na poczet przyszłych kar zatrzymane zostały środki pieniężne w wysokości 500 Euro. Skradziony samochód o szacunkowej wartości ok. 10 000 zł został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem, do czasu przekazania stronie austriackiej. Następnie, po konsultacji z Prokuratorem Rejonowym w Nowym Targu, cudzoziemcy zostali zwolnieni.

Ogłoszenie:                                                              

Fot. www.karpacki.strazgraniczna.pl