Historyczne samoloty nad Podhalem

Pierwszym z historycznych samolotów, które pojawią się  nowotarskim niebie jest Jak-3M.

– Jak wiemy ze względów technicznych samolot Jak-3U nie może uczestniczyć w naszym pikniku, lecz na piknik przyleci inna wersja tego samolotu – mówią organizatorzy. – Będzie to Jak-3M pilotowany przez Marcina Kubraka. Samolot przyleci do nas z Częstochowy.

Jak-3 radziecki był produkowany od 1944, należy do rodziny samolotów myśliwskich powstałych w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa, to rozwinięcie konstrukcji samolotu Jak-1.

Drugą historyczna maszyną będzie samolot North American T-6 Harvard.

– Maszyna przyleci do Nowego Targu z Konstancina, a za sterami zasiadać będzie Jacek Mainka – zdradzają organizatorzy. – Jacek Mainka jest pasjonatem zabytkowych samolotów. W swej kolekcji posiada Tiger Motha i Austera.

„Harvard 4M”, czyli kanadyjska odmiana samolotu North American T-6G „Texan” – to podstawowy samolot zaawansowanego szkolenia produkowany w USA i Kanadzie. Był w US Air Force, US Navy, US Marines, RCAF, RAF, PSP, właściwie na całym świecie.

North American stworzył również P-51 „Mustang” – wykorzystując zresztą sporo podzespołów już wtedy produkowanego „Texan’a”. Wyprodukowano 15 tysięcy samolotów tej rodziny, zwanych „Pilot Maker”.

XI Nowotarski Piknik Lotniczy będzie się odbywał w dniach 6-7 lipca 2019 r.

Foto: Maciej Gębacz (Harward) Marcin Jarosz (Jak3M)