Gaz dotrze do Rabki, Chabówki i Ponic

Reklama                                                              

Władze Rabki-Zdrój podpisały dwa listy intencyjne ws. gazyfikacji gminy. Można też skorzystać z porad eksperta, jak wypełnić wnioski do przyłączy.

Jak podaje rabczański magistrat, pierwszy list intencyjny gmina podpisała z Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu, tj. Polską Spółką Gazownictwa (PSG), na mocy którego rozpoczęto prace analityczne i budowę przyłączy gazowych, wraz z rozbudową sieci gazowej.

– Oznacza to blisko 13 km nowego gazociągu w Rabce-Zdrój, Chabówce i Ponicach. W Rdzawce zorganizujemy spotkanie mieszkańców z przedstawicielami PSG w celu omówienia inwestycyjni w sołectwie. I prędzej czy później, powstanie tam sieć gazowa… – wyjaśnia Stanisław Kiersztyn, ekodoradca.

Drugi list został podpisany ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny (PGNiG OD), aby przede wszystkim ułatwić mieszkańcom składanie wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

– Jest to bardzo ważne, ponieważ o rozwoju gazociągu decyduje sumaryczna ilość złożonych wniosków. W Urzędzie dyżuruje pracownik PGNiG OD, który nieodpłatnie pomaga wypełnić wniosek o przyłącz gazowy, informuje w jaki sposób zmienić ogrzewanie na gazowe, doradza jak sprawnie wykonać wewnętrzną instalację oraz wyjaśnia jak dostarczyć paliwo gazowe do budynku – dodaje ekodoradca.

Jak podkreślili przedstawiciele rabczańskiego ratusza, oba listy intencyjne pozwalają gminie oprzeć się na potencjale technicznym i zasobach finansowych innych podmiotów, co nie jest bez znaczenia dla budżetu gminy. Jak bowiem się dowiadujemy, Polska Spółka Gazownictwa własnym sumptem projektuje sieci gazowe, zbiera zgody w terenie i wreszcie kładzie rurociąg.