Filmowe zwycięstwo Dawida Gondka z Goszczyńskiego! (zdjęcia)

 

Atmosfera niemal jak na rozdaniu oskarów – silna konkurencja, wysoki poziom prezentowanych filmów, pełne napięcia oczekiwanie i… tak! I LO z  pierwszą w nagrodę! Film autorstwa Dawida Gondka z Goszczyńskiego: “Siekierezada” zwyciężył w II Ogólnoposkiej Edycji Booktrailer Film Festival.  Tym samym został zakwalifikowany do etapu międzynarodowego oraz otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. 

Dawidowi, pracującemu z grupą bardzo zaangażowanych kolegów i pod opieką Hanny Sięki, udało się stworzyć przejmujący, czarno-biały obraz, będący ilustracją powieści Edwarda Starchury.  Utwór tego legendarnego twórcy -outsidera z lat 70. zeszłego stulecia, ukazuje zawsze aktualny, ale coraz bardziej powszechny problem samotności i wyobcowania człowieka.

Nie jest to jednak koniec sukcesów uczniów Goszczyńskiego na tym festiwalu.  Wśród 10 filmów, które wezmą udział w finale konkursu we Włoszech, a wybranych spośród prac nadesłanych z całej Polski, znalazł się drugi trailer autorstwa uczniów szkoły. Film “Zbrodnia i kara” Przemysława Chryczyka, Klemensa Hubickiego i Pawła Świątkowskiego, pracujących pod opieką Grzegorza Klaga, to również bardzo ambitny obraz, oddający głębię psychiki głównego bohatera powieści Dostojewskiego. Scenariusz był efektem wnikliwej lektury utworu i stanowi bardzo atrakcyjny materiał do wykorzystania na przykład na lekcjach języka polskiego.

Szkoła gratuluje i trzyma kciuki za wyniki rozstrzygnięcia konkursu 26 marca. Linki do obu prac, zgodnie z regulaminem konkursu, zostaną udostępnione po jego zakończeniu. Jednocześnie gratulacje należą się II LO, a w szczególności dr Annie Miśkowiec zorganizowania tak atrakcyjnej imprezy filmowej. Być może wejdzie ona do tradycji życia kulturalnego miasta.

Tekst i fot. I LO w Nowym Targu