Festiwal Folkloru Polskiego 53. Sabałowe Bajania rozpoczęte – tytuły Zbójników i Wiyrchowych Orlic nadane (zdjęcia)

Reklama                                                              

 Paradnym przejazdem z Rusińskiego Wierchu rozpoczął się Festiwal Folkloru Polskiego 53. Sabałowe Bajania. Banderia konna z pytacami, wozy z gośćmi i kapelami oraz platforma, na której tańczył i śpiewał zespół „Wiyrchowianie” przejechał przez Bukowinę Tatrzańską by na scenie przed Domem Ludowym oficjalnie otworzyć Festiwal.

Do godzin popołudniowych trwały występy kapel i zespołów regionalnych. O 15.00 odbyły się zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”, w których pod bukowiańskimi termami rywalizowali górale i turyści. Wieczorem rozbrzmiały folkowe dźwięki zespołu „Potock” oraz zespołu „Krywań”. O 20.00 rozpoczęła się Sabałowa Noc – Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiyrchowej Orlicy. Hetman Zbójnickiej Braci, prof. Stanisław Hodorowicz, powołał do Starszyzny Zbójnickiej Gromady: Stanisława Gąsienicę – Wawrytko, Adama Sawinę oraz Janusza Haniaczyka.

W tym roku do zaszczytnego grona Zbójników dołączyli: Adam Gąsienica-Makowski z Murzasichla – multiinstrumentalista, regionalista, Roman Guzik z Juszczyna – regionalista, kierownik zespołu regionalnego „Zbyrcok”, Tadeusz Błażusiak z Nowego Targu – motocyklista startujący w trialu i enduro, Andrzej Bargiel z Zakopanego – sportowiec, narciarz wysokogórski i himalaista, Marek Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej – muzykant, regionalista, ratownik górski, Jan Gut z Suchego – śpiewak, tancerz, regionalista.

Reklama                                                              

Wyniesione do godności Wiyrchowyj Orlicy zostały: Stanisława Szewczyk z Łopusznej – poetka, regionalistka, Anna Bąk z Dzianisza – regionalistka, działaczka społeczna, Katarzyna Dryjas z Ostrowca Świętokrzyskiego – regionalistka, pedagog, Agnieszka Gąsienica – Giewont z Witowa – regionalistka, blogerka.

Wszyscy razem przy dźwiękach muzyki góralskiej rozpalili watrę i rozpoczął się pokaz fajerwerków oraz koncert zespołu Enej.

Przed nami kolejne dni “Sabałowych Bajań”. Pełny program dostępny jest na stronie organizatora www.domludowy.pl

Tekst i fot. organizatorzy