Dzień Języka Ojczystego

Reklama                                                              

 

W czwartek, 21 lutego, przypadał Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To ważne, lecz mało znane święto. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Według tej organizacji, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji na szkolnych korytarzach łapszańskiej szkoły pojawiły się gazetki objaśniające niektóre zawiłości naszego języka. Nie sposób było pominąć najczęściej pojawiających się błędów językowych, których poprawne formy zaprezentowano na plakatach.

Reklama                                                              

Zorganizowano również Konkurs Poprawności Językowej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej i ich starsi koledzy z gimnazjum.

W grupie młodszej kl. IV – VI najlepsza okazała się Gabriela Nowak z klasy IV, a kolejne miejsca zajęli: Oliwia Milaniak z kl. IV oraz Patryk Kowalczyk i Mikołaj Stanek z klasy VI.
Wśród uczniów starszych kl. VII – VIII i gimnazjum najlepiej spisała się Bogumiła Nowak z kl. IIIa, a tuż za nią znalazły się dwie uczennice klasy VIII – Marta Nowak i Zuzanna Byczyk.

– Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do kształcenia swojej sprawności językowej – mówią organizatorzy.

E. Zarzycka