Dziecięcy Góralski Zespół “Krzesany” gościnnie w Strzebiniu (zdjęcia)

 

Góralski zespół “Krzesany” z Cichego przebywał w Strzebiniu w województwie śląskim, w gminie Koszęcin. Zespół był gościem tamtejszego domu kultury i wójta Zbigniewa Seniowa, a pomysłodawcą wyjazdu był Mirosław Rzepka z Chochołowa.

Przy Domu Kultury w Strzebiniu odbył się Festyn Św. Urbana, podczas którego młodzi górale pokazali dwugodzinny występ, przedstawiając góralski taniec, muzykę, śpiew i widowisko “Zielone Świątki”. Członkowie zespołu uczyli też mieszkańców Strzebinia jak tańczy się góralskie tańce. Zorganizowali również poczęstunek złożony z podhalańskich produktów, konkursy z wiedzy o naszym regionie i przekazali uczestnikom festynu foldery, znaczki , mapy i książki promujące gminę Czarny Dunajec.

Przy okazji górale z Cichego zwiedzili kopalnię srebra w Tarnowskich Górach i skansen zabytkowych parowozów.

Ponadto zespół został zaproszony do niezwykle pięknego, zaliczonego do pierwszej kategorii zabytków pałacu w Koszęcinie. Pałac ten od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj mieszkają członkowie tego zespołu, w pałacowych salach odbywają się próby, zajęcia artystyczne i koncerty. I tutaj młodzież z Cichego mogła spotkać solistów tego zespołu, zobaczyć sale prób, ich garderoby, sale wystaw i stroje, w których śpiewa i tańczy ten słynny na cały świat zespół. Na zakończenie pobytu w Koszęcinie, w tym pięknym pałacu zespół “Krzesany” uczestniczył w spotkaniu z władzami gminy Koszęcin.

W sierpniu zespół “Krzesany” będzie miał okazję zrewanżować się i będzie gościł w naszych stronach Orkiestrę Dętą ze Strzebinia, działającą przy tamtejszym domu kultury. Młodzi muzycy będą też gośćmi na czarnodunajeckim Hołdymasie.

Fot. Zespół Regionalny “Krzesany ” z Cichego