Dlaczego warto zamieszkać w Gdańsku i skorzystać z oferty rynku pierwotnego?

Reklama                                                              

Szukając odpowiedniego miejsca do zamieszkania, zwraca się uwagę na wiele elementów. Począwszy od znalezienia idealnej nieruchomości, poprzez sprawdzenie możliwości związanych z rozwojem zawodowym, a skończywszy na szeroko pojętym komforcie życia. Obecnie w naszym kraju występuje sytuacja związana z migracjami do największych polskich miast. Wielkie miasta „wciągają” ludzi, te mniejsze, z dala od dużych ośrodków miejskich, szybko „starzeją się”.

Jednym z popularnych miast, w którym chce się mieszkać, pracować, aktywnie pożytkować wolny czas jest Gdańsk.

Reklama                                                              

Dlaczego warto zamieszkać w Gdańsku? Jakie korzyści związane są z tym faktem? Jak obecnie prezentuje się rynek pracy w stolicy pomorskiego? Czy łatwo znaleźć atrakcyjne mieszkania o odpowiednim standardzie?

Różnorodność rynku pracy i wysoka średnia płac w Gdańsku

Gdańsk i jego okolice to gwarancja dość wysokich zarobków, oczywiście uzależnionych od umiejętności, wiedzy, stanowiska, które będzie się zajmowało. Średnie wynagrodzenie wynosi tutaj 5831 zł. W przeciągu dekady wzrosło aż o prawie 2000 zł. Patrząc zaś w skali kraju, to średnie wynagrodzenie płacone w Gdańsku jest o ponad 1000zł wyższe niż średnia krajowa. Równocześnie wraz ze znakomitą sytuacją płacową, na gdańskim rynku pracy stopa bezrobocia waha się w granicach 4%. Takie dane czynią więc największe miasto Pomorza idealnym do zamieszkania. Dodatkowo z uwagi na różnorodność w strukturze zatrudnienia, Gdańsk jest  bardzo atrakcyjnym miejscem z punktu widzenia różnych grup zawodowych.

Gdańsk, a także cała aglomeracja trójmiejska skupia u siebie wiele przedsiębiorstw, począwszy od tych znanych, nie tylko na  rynku polskim. Lotos, jeden z liderów na rynku paliw. Odzieżowa firma LPP, mająca setki sklepów nie tylko w Polsce, ale i również w innych krajach. W Gdańsku znajduje się centrala firmy Energa, czy też Jysk Polska. Z każdym rokiem prężnie rozwijają się branża IT, swoje siedziby otwierają działy księgowe międzynarodowych korporacji. Nie można oczywiście zapominać o ogromnej ilości miejsc pracy w sektorze usługowym, czy turystycznym.

Gdańsk, czyli miasto gwarantujące dostęp do wszystkiego, co niezbędne

Wybierając Gdańsk jako miejsce do zamieszkania, można mieć pewność, że w najbliższej okolicy będzie się miało dostęp do wszystkiego, co tak naprawdę pozwala na komfortowe życie.

Doskonałe położenie i liczne udogodnienia komunikacyjne

Położenie Gdańska jest wyjątkowe, gdyż po jego wschodniej stronie znajduje się Zatoka Gdańska, Morze Bałtyckie, zaś po zachodniej stronie Trójmiejski Park Krajobrazowy, a trochę dalej przepiękne Kaszuby. Taka lokalizacja daje multum możliwości w przeróżnych sferach życia i gospodarki. Nie trzeba wiele, aby uciec od zgiełku wielkiego miasta na łono natury. Skorzystać z możliwości, jakie daje plaża i morze, spacery po ogromnym kompleksie leśnym, czy też odwiedzenie malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej. Położenie nad morzem oczywiście jest przyczynkiem do stałego rozwoju gospodarki morskiej w mieście. Nie można narzekać również na możliwości komunikacyjne, jakie otwierają się przed mieszkańcami, jak i potencjalnymi turystami.

Trzecie co do liczby pasażerów polskie lotnisko gwarantuje bogatą siatkę połączeń. Sieć drogowa pozwala, na szybkie przedostanie się na południe Polski (autostrada A1) lub do Warszawy (droga ekspresowa S7). Zmodernizowanymi szlakami kolejowymi można dotrzeć w komfortowych warunkach do stolicy lub np. Krakowa.

W samym zaś mieście realizowane są inwestycje w sieć drogą, a także rozwój komunikacji miejskiej. Naturalnie nie da się uniknąć korków, jednak sytuacja w tej materii na tle kraju nie wypada najgorzej.

Rozwinięty rynek usług medycznych i edukacyjnych

Na terenie Gdańska, a także w całym obszarze trójmiasta znaleźć można liczne placówki medyczne. Naturalnie oprócz publicznych szpitali, licznych przychodni zdrowia, zlokalizowanych w większości dzielnic, istnieje również nieograniczony dostęp do specjalistów w prywatnych klinikach, gabinetach. Również, gdy mowa o edukacji, w Gdańsku można znaleźć wiele placówek przedszkolnych, żłobków, szkół, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Do tego oczywiście w Grodzie Neptuna znajdują się renomowane uczelnie: Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

 

Gdańsk i znakomita oferta kulturalna, handlowa oraz gastronomiczna

Raczej trudno znaleźć osoby, które mogłyby narzekać na braki związane z ofertą kin, teatrów, rozrywek w Gdańsku. Dostęp do bogatej oferty kulturalnej, poprzez oferty znanych i renomowanych teatrów, poprzez operę czy filharmonię. Gdańsk to również miasto, które jest niezwykle ważnym punktem na polskie mapie koncertowej. Każdego dnia coś w tej materii się dzieje. Do tego naturalnie dochodzą kina, czy też miejsca związane z nocną rozrywką.

Wybierający się na zakupy nie powinni mieć problemów z realizacją swoich planów. Liczne parki i centra handlowe, a także duże galerie handlowe w centralnych dzielnicach codziennie goszczą w swoich progach wiele osób. Co ciekawsze coraz tłumniej miasto nad Motławą odwiedzają Rosjanie, Szwedzi czy Norwegowie, których bardziej od zabytków interesują galerie handlowe i możliwość zrobienia udanych zakupów.

Lubiący dobrą kuchnię, niezależnie od jej rodzaju, również nie będą zawiedzeni z tego, co mogą znaleźć w mieście. Na każdym kroku można znaleźć restauracje, które proponują najróżniejszą kuchnię.

Nieruchomości w Gdańsku, czyli jak wygląda tutejszy rynek pierwotny

Gdańsk jest miastem, gdzie dynamicznie rozwija się rynek nowych nieruchomości. Każdego roku realizowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe, praktycznie we wszystkich dzielnicach. Taka sytuacja nie może dziwić, wszak miasto, jak i region stale się rozwija, więc pojawia się również zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Warto tutaj dodać, że w Gdańsku występują dwa rodzaje kupujących: osoby, które nabywają nieruchomość, aby w niej mieszkać oraz osoby, które traktują lokum jako źródło inwestycji, z tytułu wynajmu (krótko, bądź długoterminowego). Ile mieszkań oddaje się do użytkowania w stolicy pomorskiego? Dlaczego rynek pierwotny cieszy się dużym zainteresowaniem? Jak kształtują się średnie ceny nowych mieszkań w Gdańsku?

Dlaczego warto kupić mieszkanie, apartament w Gdańsku od dewelopera?

Istnieje wiele przesłanek, które jednoznacznie wskazują, że wybór ofert z gdańskiego rynku pierwotnego jest najlepszy. Oto one.

Lokalizacja nieruchomości i średnia cena metra kwadratowego. Wiele osób, które szuka mieszkania, z pewnością chciałaby mieszkać w centrum lub jego pobliżu. Akurat w Gdańsku, gdy mowa o centrum, przeważa stare budownictwo. Prawdopodobne więc, że wymagane będą odpowiednio wysokie nakłady, na doprowadzenie danej nieruchomości do określonego standardu, pozwalającego zamieszkać w komfortowych warunkach. Co ważniejsze, ceny metra kwadratowego w centralnych lokalizacjach są nadzwyczaj wysokie, dlatego lepszym wyborem okazuje się poszukiwanie czegoś nowego, w innych dzielnicach. W Gdańsku jest wiele dzielnic, gdzie w praktyce krajobraz jest kształtowany przez deweloperów, którzy stawiają nowe osiedla. To miejsca, gdzie jeszcze kilka dekad temu były pola uprawne, sady. Dziś zaś mowa o niezwykle prężnie rozwijających się dzielnicach, w których oprócz nowych mieszkań, pojawia się niezbędna infrastruktura.

Mieszkanie szyte na miarę

Kto wybiera nowe mieszkania, apartamenty, ma możliwość zaplanowania układu pomieszczeń, dopasowania ich do własnych potrzeb. Profesjonalnie działający deweloperzy dają takie możliwości, szczególnie w początkowych etapach inwestycji.

Bogaty wybór ofert w różnych lokalizacjach

Inwestycje budowlane w Gdańsku realizowane są w wielu dzielnicach. Dlatego też potencjalny kupiec może spokojnie rozeznać się w sytuacji. Sprawdzić udogodnienia związane z zamieszkaniem w danym miejscu. Szeroki wachlarz ofert na nowe mieszkania pozwala również jak najdokładniej dobrać dla siebie optymalne lokum, choćby ze względu na powierzchnię, piętro, ilość pokoi, dodatkowe elementy, takie jak miejsce parkingowe czy taras.

Nowoczesne udogodnienia, wysoki standard w ramach inwestycji

Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania w nowo wybudowanych budynkach są liczne udogodnienia. Gdy mowa o udogodnieniach można oczekiwać przygotowania terenów zielonych, placu zabaw, miejsc do rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. W nowym budownictwie myśli się również o bezpieczeństwie, czyli montaż systemów monitoringu, a często i przygotowanie portierni, w której rezyduje ochrona budynku. Jakie jeszcze udogodnienia mogą czekać na mieszkańców nowych bloków? Szybkie, bezpieczne i ciche windy, pozwalające na komfortowe dotarcie np. do hali garażowej. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, czy też rodziców z małymi dziećmi. Coraz częściej standardem stają się części wspólne, zaadaptowane np. na klub fitness. Deweloperzy, planując nowe budynki, przeznaczają części parterowe na lokale usługowe, w których mogą znaleźć się np. sklepy spożywcze.

Koniecznie trzeba wspomnieć o określonym standardzie realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Już na etapie projektu planuje się wszystko w zgodzie z nowoczesnymi trendami w budownictwie, tak aby zagwarantować z jednej strony wysoką funkcjonalność obiektu, a z drugiej estetykę na określonym poziomie. Podczas prac budowlanych wykorzystywane są nowoczesne technologie, a materiały mają być gwarantem choćby np. energooszczędności.

Niższe koszty eksploatacji

Wykorzystanie do budowy nowych mieszkań dobrej jakości materiałów, odpowiednie technologie budowlane sprawiają, że wydatki eksploatacyjne mogą być niższe. Nowoczesna stolarka okienna, prawidłowe docieplenie budynków, wszystko to przekłada się choćby na niższe rachunki za ogrzewanie. Może w skali miesiąca różnice nie są wielkie, w porównaniu z tym, co płaci się w starym budownictwie. Jednak w długiej perspektywie czasowej można śmiało mówić o sporych oszczędnościach.

Nowe mieszkania, apartamenty w Gdańsku. Ile oddaje się do użytku i jak kształtują się ceny?

Dane za rok 2018 pokazują, że w Gdańsku oddano do użytku łącznie 6851 mieszkań. Patrząc z perspektywy czasowej, rok 2018 był rekordowy w tym względzie. Nigdy wcześniej, od momentu, gdy takie dane są zbierane i udostępniane, nie oddano więcej mieszkań.

Ciekawie prezentuje się podział na dzielnice w związku z tym, ile oddano mieszkań do użytku. Najwięcej lokali w 2018 przekazano właścicielom w dzielnicach Piecki-Migowo (ponad 1000 mieszkań) oraz w Śródmieściu (920 mieszkań). Piecki-Migowo, doskonale skomunikowane z Wrzeszczem i centrum, wybierane w większości przez osoby, które wiążą swoją przyszłość z Gdańskiem, trójmiastem. W śródmieściu zaś przeważają zakupy nowych nieruchomości z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Tam można znaleźć wiele apartamentów, z których korzystają licznie przybywający do Gdańska turyści. Dużo mieszkań oddawano do użytku również w takich dzielnicach jak Jasień (ponad 800), Ujeścisko-Łostowice (764) czy Chełm (ponad 500). Te trzy dzielnic to tzw. Gdańsk Południe, który dynamicznie się rozwija. Nowe osiedla, infrastruktura pozwalająca w obrębie dzielnic załatwić większość spraw. Miasto dokłada swoją cegiełkę, budując nowe drogi, czy też rozwijając sieć tramwajową.

Jak kształtują się średnie ceny mieszkań, apartamentów w poszczególnych dzielnicach Gdańska? Najdrożej jest zdecydowanie w Śródmieściu, gdzie średnia cena metra kwadratowego sięga około 12000zł. Nic dziwnego, to prestiżowa dzielnica, zabytkowe centrum miasta i ogromna popularność wynajmu krótkoterminowego. W dzielnicy Piecki-Migowo średnie ceny zbliżają się do 9000zł. Taniej będzie w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, gdzie średnia cena metra wynosi niewiele poniżej 6000zł

Tekst we współpracy z: www.inpro.com.pl/oferta/mieszkania-i-apartamenty