Dawid Kubacki z dwoma zwycięstwami w Titisee-Neustadt

Reklama                                                              

Niesamowity weekend dla Dawida Kubackiego. Polak zaliczył dublet w Titisee-Neustadt, wygrywając po skokach na odległość 143 i 133,5 metra niedzielny konkurs Pucharu Świata. Nasz skoczek wyprzedził o 0,3 punktu Japończyka Ryoyu Kobayashiego oraz Słoweńca Timi Zajca. W czołowej “10” znalazł się również Piotr Żyła, który ukończył zmagania na 8 pozycji. Szczęścia nie miał niestety Kamil Stoch. Turniej Titisee-Neustadt Five padł łupem Ryoyu Kobayashiego. 

Kibice oraz eksperci spodziewali się znakomitych zawodów w wykonaniu Dawida Kubackiego. Jednak weekend Pucharu Świata w niemieckim Titisee-Neustadt przyniósł nam wielką i jakże miłą niespodziankę. Polscy fani oglądali dwa zwycięstwa polskiego skoczka z Szaflar, który nie pozostawił rywalom złudzeń, kto w tej chwili jest najlepszym zawodnikiem cyklu. Niedzielny konkurs był niezwykle emocjonujący, głównie przez warunki pogodowe, o czym w szczególności przekonał się Kamil Stoch…

Bomba Kubackiego w pierwszym skoku

Pierwsza część zmagań to popis w wykonaniu Dawida Kubackiego. Polak przy niezbyt silnym wietrzez przodu skoczni uzyskał aż 143 metry. Mimo iż Ryoyu Kobayashi skoczył  aż cztery metry dalej, to jednak prowadzenie z przewagą 3,3 punktu należało do triumfatora Turnieju Czterech Skoczni. Na trzeciej pozycji, po skoku na 143 metr zajmował rodak Kobayashiego Yukiya Sato, jednak jego strata wynosiła już prawie 13 punktów. Dobrze spisał się również Piotr Żyła, który zajmował szósta pozycję, z niewielką stratą do podium. Pecha miał Kamil Stoch, trafiając na bardzo złe warunki z niskiego rozbiegu uzyskał tylko 128 metrów i był dopiero 15. Co najbardziej martwi przepaść dzieli pierwszą trójkę naszych skoczków w drugą. Fatalnie spisał się Maciej Kot, a tylko niewiele lepiej Stefan Hula oraz Aleksander Zniszczoł. Polacy skończyli rywalizację po pierwszym skoku.

WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Utrzymana przewaga i dublet w Titisee-Neustadt

Dużo nerwów panowało w końcówce rywalizacji niedzielnego konkursu Pucharu Świata. W trudnych warunkach znakomitą forme pokazał Ryoyu Kobayashi, który wylądował na 134 metrze. Chwilę po nim Dawid Kubacki skoczył zaledwie pół metra bliżej, jednak z nieco słabszymi notami za styl oraz większą ilością odjętych punktów za wiatr. Na szczęscie zapas z pierwszej rundy wystarczył i Polak odnotował czwarte zwycięstwo w karierze, a także podtrzymał znakomitą passę już 8 konkursów z rzędu, gdzie kończył rywalizację w czołowej “3”.  Na trzecim miejscu po fantastyczniej próbie w drugiej części zmagań konkurs ukończył Słoweniec Timi Zajc. Słabiej spisał się Piotr Żyła, ale 129,5 metra pozwoliło “Wiewiórowi” ukończyć zawody na ósmej pozycji. Pecha po raz kolejny miał Kamil Stoch, który trafił na wiatr…w plecy i z czwartek belki nie był w stanie uzyskać satysfakcjonującej odległości. Ostatecznie 116,5 metra dało dopiero 24 lokatę.

OFICJALNE WYNIKI

Wspaniały skok Kobayashiego dał mu zwycięstwo w nowym cyklu Titisee-Neustadt Five. Japończyk wyprzedził po pięciu skokach o zaledwie 5,4 punktu Dawida Kubackiego. Na trzeciej pozycji znalazł się Niemiec Stephan Leyhe, ale jego strata wynosiła już 23,5 punktu. Piotr Żyła uplasował się na ósmej pozycji, a Kamil Stoch spadł na 20 lokatę.

KLASYFIKACJA TITISEE-NEUSTADT FIVE

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zaszły zmiany. Na prowadzeniu znajduje się Niemiec Karl Geiger, który ma 83 punkty przewagi nad Austriakiem Stefanem Kraftem. Trzeci jest Ryoyu Kobayashi, ale tuż za nim stawkę goni Dawid Kubacki, który do lidera traci już tylko 122 oczka. W Pucharze Narodów Polska jest trzecia, ale strata do wyprzedzających Norwegów jest już bardzo niewielka. Prowadzą Austracy.

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

KLASYFIKACJA PUCHARU NARODÓW

Źródło: www.mjakmalopolska.pl / fot. Tomasz Markowski – PZN