Dawid Kubacki trzeci w Oberstdorfie, Piotr Żyła piąty

Reklama                                                              

Fantastycznie dla polskich kibiców rozpoczęła się 68 edycja Turnieju Czterech Skoczni. Na Schattenbergschanze Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce, natomiast dwie pozycje niżej uplasował się Piotr Żyła. Oprócz nich punkty zdobyło dziś jeszcze trzech innych reprezentantów. Zwyciężył dość pewnie Japończyk Ryoyu Kobayashi, wyprzedzając 0 9,2 punktu Niemca Karla Geigera.

Po pierwszej serii mieliśmy smutne miny szczególnie po skoku Kamila Stocha, zaznaczając że jego próba odbywała się w fatalnych warunkach atmosferycznych (124,5 metra). Dobrze skoczył Jakub Wolny, jednak dyskwalifikacja za kombinezon pozwoliła zająć miejsce w finale Stefanie Huli (113,5 metra). Do finałowej serii awansował także Maciej Kot, uzyskując 124,5 metra. Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła pokazali moc i po skokach na odległość 132 metrów zajmowali odpowiednio czwarte oraz ósme miejsce. Prowadził Kobayashi, pewnie wyprzedzając Geigera oraz Stefana Krafta.

Druga cześć zawodów to przede wszystkich świetna próba Dawida Kubackiego, który wylądował na 133 metrze i awansował na najniższy stopień podium, nieznacznie przegrywając z Niemcem Geigerem. Awans zaliczył także Piotr Żyła, nie bojąc się dość trudnych warunków. Odległość 129 metrów pozwoliła Polakowi przeskoczyć trzech skoczków i wylądować na piątej pozycji. Kamil Stoch zajął 19 pozycję (130,5 metra), Maciej Kot był 28, natomiast na ostatnim miejscu w finałowej “30” znalazł się Stefan Hula. Zwyciężył, pewnie utrzymując przewagę z pierwszej serii Ryoyu Kobayashi, odnosząc piąte z rzędu zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni.

Zapraszamy do oglądania kolejnych zawodów. Treningi i kwalifikacje odbędą się w Garmisch-Partenkirchen w Syltwestra (wtorek), natomiast w Nowy Rok dojdzie do drugiej rundy batalii o Złotego Orła.

Jakub Kurek / www.mjakmalopolska.pl