Czorsztyn: biblioteka gminna najlepsza w powiecie (zdjęcia)

Reklama                                                              

Biblioteka w Gminie Czorsztyn zajmuje najwyższe miejsce w powiecie nowotarskim na liście rankingowej Bibliotek „Rzeczpospolitej”.

Po raz ósmy „Rzeczpospolita” opublikowała ranking placówek w całej Polsce, które idą z duchem czasu; zdobywają nowych czytelników oraz integrują lokalną społeczność. Na poz. 292, która daje tym samym najwyższą pozycję w powiecie nowotarskim uplasowała się Gminna Publiczna Biblioteka w Gminie Czorsztyn.

 Jak przeczytać można w artykule Rzeczpospolitej poświęconej polskim bibliotekom: „Sukces placówek jest zwykle wynikiem dobrego rozeznania potrzeb lokalnej społeczności”. Zatem potrzeby społeczności naszych mieszkańców rozeznano w sposób prawidłowy, gdyż w samym 2018 roku przybyło ponad 150 nowych czytelników, a liczbę wypożyczonych książek szacuje się na  15 986 egzemplarzy”.

Reklama                                                              

– Najwięcej książek w minionym roku, spośród dzieci przeczytała  Ola Koczwara z Maniów. Było to aż 160 książek. Dorośli czytelnicy także  utrzymują statystyki. Pierwsza była Monika Fuks ze Sromowiec Wyżnych – 122 wypożyczeń – wymienia Joanna Bator Dyrektor Bibliotek Gminnych.

Pierwsze miejsca w rankingu czytelników zajmują Panie. Te w dniu 8 marca 2019 r. Dyrektor postanowiła nagrodzić przy okazji Święta Dnia Kobiet. Były to panie:

Fuks Monika, Sromowce Wyżne: 122

Dutkiewicz Julita, Maniowy: 119
Sosna Albina, Kluszkowce: 118
Wojtaszek Helena, Kluszkowce: 117
Bochniak Elżbieta, Sromowce Wyżne: 99
Jandura Krystyna, Maniowy: 93

Nagrodą dla powyższych czytelniczek były naturalnie …książki z gatunku, które Panie lubią najbardziej, a które wybrała znając gusta swoich czytelniczek Joanna Bator.

Odwiedzając bibliotekę gminną nie sposób nie zauważyć przemian, jakie zachodzą w niej w minionych latach. Pod oknem rząd komputerów, przy których niemal o każdej porze spotkać można młodszych mieszkańców sołectw, ze stołu zniknął zeszyt, w którym można było zarezerwować książkę. Teraz każdy może zrobić to we własnym domu. A jest z czego wybierać: księgozbiór elektroniczny liczy ponad 50 tys. pozycji. Wystarczy zasiąść przed własnym monitorem i wpisać tytuł książki, którą chcielibyśmy przeczytać.

Opr. Aneta Markus

Fot. UG Czorsztyn