Czarny Dunajec – gmina przyjazna rowerzystom

Reklama                                                              

 

Gmina Czarny Dunajec była uczestnikiem X Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce BIKE-EXPO. Jest to największa i najważniejsza branżowa wystawa poświęcona rowerom w Europie środkowo-wschodniej. Wśród laureatów konkursu znalazła się Gmina Czarny Dunajec, której przyznano już po raz trzeci certyfikat “Gminy Przyjaznej Rowerzystom”.

Przez gminę przebiega Szlak Rowerowy wokół Tatr i kilkanaście odnóg, które tworzą łącznie ponad 65 km oznakowanych tras rowerowych.

Reklama                                                              

Gmina Czarny Dunajec rokrocznie dokłada wszelkich starań celem udoskonalania powstałych tras rowerowych, jak również rozbudowy sieci szlaków rowerowych, czy też tworzenia dodatkowych atrakcji turystycznych dla odwiedzających gminę rowerzystów. W 2018 roku wykonano na terenie gminy 5 km nowych tras rowerowych, z czego 3 km w nawierzchni asfaltowej oraz 2 km utwardzonej drogi szutrowej oraz oznakowano łącznie 11 km szlaków rowerowych w ramach posiadanej już infrastruktury drogowej, nadając im nowe przeznaczenia i wprowadzając ograniczenia dla ruchu innego jak rowerowy z dopuszczeniem wyłącznie dojazdu do własnych nieruchomości.

Przypomnieć należy, że w Chochołowie – miejscowości stanowiącej “żywy skansen” oraz “perłę” architektury Podhala powstało niespełna rok temu nowoczesne multimedialne muzeum poświęcone torfowiskom i kierujące swoich odbiorców właśnie w te obszary poprzez turystykę rowerową i nowo powstałe trasy.

Dla rowerzystów wykonano łącznie 3 miejsca postojowe z czego 2 wiaty w stylu podhalańskim oraz 1 innowacyjne i unikatowe miejsce postojowe w odrestaurowanym 100-letnim wagonie kolejki wąskotorowej, przez co poza samym miejscem postojowym uratowano od zniszczenia niezwykle rzadki i zabytkowy obiekt.

W 2018 roku podjęto również szereg zabiegów celem pozyskania dotacji do dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej, by już w roku 2019/2020 mogły powstać nowe kilometry tras rowerowych oraz infrastruktura towarzysząca. Pozyskano ponad 620 tys. EUR na budowę kolejnego odcinka ścieżki rowerowej o długości 8 km oraz na remont budynku dawnego zabytkowego dworca kolejowego w Podczerwonem przy głównej trasie Szlaku wokół Tatr, w którym w 2020 roku powstanie centrum obsługi rowerzystów.

Gmina Czarny Dunajec prowadzi szeroką kampanię promocyjną oraz wspiera wszelkie inicjatywy rozwojowe powstałe przy trasach rowerowych.

Fot. UG Czarny Dunajec