Co robią pogranicznicy w parkach narodowych?

Reklama                                                              

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pełnią służbę we współdziałaniu ze Strażnikami Parków Narodowych. I nie tylko pilnują polskich granic.

Tym razem funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG współdziałali z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

– Ponad dwa lata temu Karpacki Oddział Straży Granicznej podpisał porozumienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Na jego mocy m.in. funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG, pełnią służby w ramach współdziałania z nadleśnictwami województwa małopolskiego. Wspólne służby prowadzone są także ze strażnikami z Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego – poinformowała Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

Jak dodała, w trakcie takich służb, funkcjonariusze kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

– Podczas wspólnych patroli szczególną uwagą objęte zostają miejsca, w których dochodzi do kradzieży młodych drzewek – podaje strażniczka. – Dodatkowo w rejonach przygranicznych kontrolowany jest teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.

fot. KaOSG