Budowa wieżowca w Zakopanem „ma charakter utopijnej wizji”

W Zakopanem nie powstanie 16-piętrowy wieżowiec. Władze miasta wyjaśniają, że nie ma prawnych możliwości budowy tak wysokiego budynku na terenie miasta.

Przypomnijmy, mieszkańców stolicy Tatr zelektryzowała wieść, że jeden z deweloperów zamierza wybudować u stóp najwyższych gór w Polsce 16-piętrowy wieżowiec. Inwestor najwidoczniej szybko zauważył, że jego plany są – delikatnie mówiąc – nieoczekiwane.

– Niedawno zadaliśmy wam pytanie “Czy wizja drapaczy chmur w Zakopanem wciąż nam zagraża?” właśnie mamy na nie pierwszą odpowiedź jednego z naszych rodzimych deweloperów – napisali przedstawiciele Zakopiańskiego Alarmu Urbanistyczno-Architektonicznego. Jak dodali, na stronie biura ”Inwestuj w górach ” istnieje projekt 16-piętrowego apartamentowca planowanego na 2021 rok o „Zakopane Mountain Resort”.
– Trudno uwierzyć, że nie jest to ŻART – komentują społecznicy. – Jeżeli jednak jest to prawdą, można śmiało powiedzieć, że tupet młodych prężnych inwestorów przekroczył granice nie tylko dobrego smaku, ale również poziom abstrakcji kompletnie niezrozumiały nawet dla ludzi z wielką wyobraźnią! Jeżeli to nie jest żart prężni inwestorzy mogą być pewni, że sprawa wyląduje na biurku burmistrza.

Informacji o rychłej budowie architektonicznego koszmaru nie potwierdzają władze Zakopanego.

– Nie posiadamy żadnej wiedzy o tym, że inwestycja miałaby być realizowana w Zakopanem. Wniosek na budowę apartamentowca lub budynku o innej funkcji posiadającego 16 kondygnacji nie został złożony, nie została również wydana decyzja WZ – poinformowała Regina Korczak-Watycha z zakopiańskiego magistratu.

Tymczasem Biuro Planowania Przestrzennego podaje, że na terenie Zakopanego inwestycje mieszkaniowe można realizować na podstawie zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy w przypadku braku planu miejscowego, oraz Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

– W przypadku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego mamy możliwość realizacji zabudowy o wys. ok. 20 m (6-7 kondygnacji ), ale dotyczy to głównie terenów przeznaczonych pod zabudowę usługową m.in.: Szpitale ul. Ciągłówka i ul. O. Balzera, hotel Kasprowy, okolice ul. Jagiellońskiej- Antałówka, zabudowa usługowo – produkcyjna mleczarni Mlekovita – wyjaśniają urzędnicy. – W przypadku decyzji o warunkach zabudowy również nie jest możliwa realizacja takiej inwestycji, ponieważ decyzje WZ są wydawane na podstawie analizy istniejącej zabudowy w sąsiedztwie planowanej inwestycji, a na terenie Zakopanego brak tak wysokiej zabudowy. W przypadku realizacji inwestycji na podstawie ustawy o ułatwieniach, dopuszczalna ilość kondygnacji w budynkach realizowanych na terenie Zakopanego wynosi 4 tj. ok. 12 m wysokości.

Dlatego, jak podkreślają przedstawiciele zakopiańskiego ratusza, „realizacja zamierzenia polegającego na budowie 16-piętrowego budynku na terenie Zakopanego jest niemożliwa i ma raczej charakter utopijnej wizji”.

Jeszcze w piątek na stronie dewelopera można było oglądać wizualizację tej śmiałej budowli. W sobotę projekt zniknął ze strony.

raz