Bobry atakują – problem w gminie Czarny Dunajec

Reklama                                                              

 

Od kilku lat w gminie Czarny Dunajec występuje poważny problem z bobrami. Z uwagi na sprzyjające warunki, bobry licznie zadomowiły się w prawie każdym regionie gminy w związku z czym wyrządziły bardzo dużo szkód.

Jak mówi wójt Marcin Ratułowski, wykonane przez nie tamy powodują piętrzenie wody przez co zalewane są pobliskie łąki co w konsekwencji utrudnia prace rolników.

Reklama                                                              

– Temat jest bardzo trudny, gdyż bobry znajdują się pod ochroną, a więc ich odstrzał jest możliwy, tylko w uzasadnionych przypadkach za specjalną zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a jeśli już zgoda zostanie wyrażona, to odstrzał możliwy będzie w okresie zimowym, gdy samice nie są kotne – mówi wójt gminy Czary Dunajec Marcin Ratułowski.

– Warto podkreślić, że zainteresowani właściciele gruntów mogą współpracować z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w zakresie zapobiegania przed szkodami powodowanymi przez bobry, zainteresowanym osobom nieodpłatnie będą przekazywane siatki zabezpieczające cenne drzewa, skarpy lub rury przelewowe po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego wniosku. Osoby mogą również zgłaszać szkody w celu ustalenia odszkodowania – mówi.

W związku z tym na stronie internetowej gminy Czarny Dunajec pod linkiem www.czarny-dunajec.pl/news/3567/bobry__jak_sobie_radzic?fbclid=IwAR1Skc7IxrfU8UVgyx7Dw54zXiFCCi4vjW9bY1QMSG5H35hej26TWlb1OYs
przedstawione zostały wymagania formalne dotyczące wniosku o odszkodowanie za wyrządzone szkody. Współdziałanie to może obejmować budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, finansowane z budżetu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Fot. UG Czarny Dunajec