Betlejemskie Światło Pokoju spod Tatr wyruszyło w Polskę

Reklama                                                              

Tradycyjnie już podczas uroczystej mszy świętej w Sanktuarium na Krzeptówkach słowaccy skauci przekazali na ręce polskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Będą dzielić się nim, aby w Sztafecie Światła dotarło do wszystkich, którzy chcą je przyjąć.

Jak podają przedstawiciele ZHP, w przekazaniu wzięło udział prawie 4000 harcerek i harcerzy uczestniczących w Betlejemskim Zlocie oraz inni, którzy przyjechali do Zakopanego, aby odebrać Światło.

W tym roku akcji Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”.

Reklama                                                              

Ogłoszenie:                                                              

– To Światło będzie dawało moc nie tylko harcerzom, ale tym wszystkim do których je zaniesiemy – mówiła naczelniczka ZHP Anna Nowosad do zgromadzonych w sanktuarium harcerek i harcerzy.

Po mszy świętej przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, uroczyście przekazali Światło delegacjom chorągwianym oraz przedstawicielom drużyn z całej Polski.

– Następnie Ogień wyruszył w Polskę, aby harcerki i harcerze podzielili się nim ze swoimi lokalnymi społecznościami. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło przekazywane jest dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji – wyjaśnili harcerze.

Betlejemskie Światło Pokoju niesione w tysiącach latarenek dotrze do kilkuset miast. Gdzie dokładnie, można sprawdzić na www.swiatlo.zhp.pl, gdzie harcerze tworzą Mapę Światła z miejscami regionalnych przekazań.

– Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują Betlejemskie Światło Pokoju od 29 lat. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest na świecy Caritas. BŚP oraz świeca Caritas, to nieodłączne elementy Wigilii w Polsce. Płomień, który jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju oraz świeca, która daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących rodzin, to właśnie te akcje, które dają moc – podkreślają polscy skauci.

źródło: ZHP//UM Zakopane