Będą pieniądze na modernizację muzeum “Palace”

20 grudnia w Urzędzie Miasta Zakopane gościł Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, który przekazał informacje o kolejnych wspólnych projektach i działaniach, a na ręce burmistrza Zakopanego Leszka Doruli, radnych oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” złożył deklarację o przeznaczeniu 12 mln złotych na modernizację budynku „Palace” i utworzenie w nim muzeum.

Reklama                                                              

– W październiku tutaj w tym miejscu podpisywaliśmy list intencyjny dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Podjęliśmy zobowiązania, że w nadchodzącym roku spróbujemy skutecznie przygotować dokumentację związaną z remontem i modernizacją budynku „Palace”. Nieśmiało także składaliśmy deklaracje dotyczące kwestii finansowej. Wiadomo, że tak ogromnego wydatku nie udźwignie samo Miasto Zakopane i trzeba szukać różnych źródeł sfinansowania. Dzisiaj chciałem Państwa poinformować, że po rozmowach dotyczących funduszy europejskich możemy już zadeklarować, że poradzimy sobie z tym przedsięwzięciem sami. Na ten cel mamy wstępnie przeznaczone 12 mln zł, a więc jest to duża kwota – wyjaśniał Marszałek Witold Kozłowski.

Reklama                                                              

– Gdy dzięki rządowemu wsparciu udało się dokonać zakupu tego budynku, to już było prawdziwe szczęście i duma. Mogliśmy zacząć śmiało patrzeć w przyszłość i planować, że powstanie muzeum upamiętniające wszystkich, którzy przeszli w tym miejscu ogromne męki i ponieśli śmierć. Dziś przychodzi kolejny dzień, którym udowadniamy, że było warto. Dzięki Panu Marszałkowi możemy już powiedzieć, że to muzeum powstanie. To kwestia czasu, ale środki mamy już zapewnione. To dla nas wszystkich wielka radość. Wdzięczne są szczególnie te rodziny z Podhala i okolic, które oczekiwały dziesiątki lat, aby pamięć o ich przodkach została zachowana – podkreślał burmistrz Leszek Dorula, dziękując nie tylko Marszałkowi, ale także zaangażowanym w tę sprawę Radnym i członkom Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.

Do podziękowań dla Marszałka Witolda Kozłowskiego przyłączyła się Lucyna Galica-Jurecka – przewodnicząca Komisji Kultury oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, a także przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc.

Podczas wizyty w Zakopanem marszałek poinformował także o wsparciu województwa małopolskiego dla miasta Zakopane w kwestiach związanych z bezpieczeństwem podczas Sylwestra Marzeń z TVP2 oraz o zmianach w MCK Sokół w Nowym Sączy związanych w utworzeniem dużego ośrodka archiwizowania kultury niematerialnej w Ludźmierzu. Złożył także życzenia świąteczne dla mieszkańców Zakopanego i Podhala.

Źródło: UM Zakopane