Anielskie brzmienie na drugim koncercie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej


Ogłoszenie 

Reklama                                                              

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to piękna, monumentalna świątynia, charakteryzująca się regionalnym wykończeniem. To tam odbył się drugi koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, czyli blisko dwumiesięcznego wydarzenia skoncentrowanego na muzyce poważnej najwyższej klasy. Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury we współpracy z Sanktuarium na Krzeptówkach zapewnili słuchaczom pasjonujące wrażenia za sprawą koncertu Pieśni biblijnych i kościelnych.

Reklama                                                              

Pierwsze spotkanie z muzyką organową i kameralną w Zakopanem miało miejsce w willi Czerwony Dwór, gdzie usłyszeliśmy wspaniały koncert na pianino i wiolonczelę „Wajnberg vs Mendelssohn”. Tym razem występy przeniosły się do wnętrza świątyni, czyli naturalnie najlepszego miejsca na kompozycje organowe. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o godzinie 15:30, goście zebrali się nie tylko w celach duchowych, ale przede wszystkim dla muzycznej uczty, której motywem przewodnim była poetycka wędrówka przez tematy biblijne.

Otwarcie spotkania należało do samej parafii, kiedy podkreślono historię Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, która szła w parze z rozwojem Sanktuarium jako miejsca kultury wysokiej. Następnie zabrał głos dyrektor artystyczny festiwalu, Rafała Monita, przybliżający tematykę, repertuar oraz sylwetki wykonawców koncertu. Tym razem program przewidywał utwory o tematyce religijnej i biblijnej autorstwa wybitnych kompozytorów, w tym Stanisława Moniuszki, Antonina Dwořáka i Johanna Segera.

Wirtuozami koncertu byli Wacław Golonka na organach, Marcin Wolak jako bas oraz Grażyna Syrzistie w roli recytatorskiej. Już pierwsze chwile koncertu to był instrumentalny grom ze strony potężnych organów. Pierwsze dźwięki tego aerofonicznego kolosa wprawiły słuchaczy w nastrój pobożnego patosu. Niedługo potem towarzyszył im krzepki wokal Marcina Wolaka, który idealnie komponował się z organowym przepychem. Barokowy nastrój podsyciła Grażyna Syrzistie, z aktorską artykulacją pięknych fragmentów Pisma Świętego. Widzowie schodzili się całymi grupami aby doświadczyć tego bogactwa na żywo.

Na zakończenie wykonawcy otrzymali wielkie brawa, a Adam Zaleski z Zakopiańskiego Centrum Kultury podziękował zebranym za uczestnictwo, zachęcając do obecności na kolejnych koncertach festiwalu.

To był dopiero drugi koncert długiego cyklu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Już w sobotę 13 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik usłyszymy „Cztery pory roku” w wykonaniu Rafała Zembrzyckiego i Kameralistów NOSPR. Dzień po tym koncercie, w niedzielę 14 lipca, czekać nas będzie organowa podróż muzyczna w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program www.festiwale.zakopane.pl

OrganizatorzyReklama