76-latka straciła 50 tys. zł

Reklama                                                              

 

W piątek około godziny 15.00 na telefon stacjonarny mieszkanki Rabki-Zdrój zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant Andrzej Bernadzki  z  Wydziału Kryminalnego Komendy w Nowym Targu.

Mężczyzna oświadczył, że wczoraj została zatrzymana szajka oszustów bankowych  i on chce jej pomóc,  żeby kobieta nie straciła swoich oszczędności. Oszust powiedział kobiecie, że rozmowa jest nagrywana i kazał jej podać swój numer komórkowy.  Następnie oświadczył, że on się rozłącza, a ona dla potwierdzenia  akcji i danych miała wykręcić numer 997. I tu ponownie tak jak w innych przypadkach kobieta popełniła błąd, gdyż wybrała numer alarmowy nie odkładając  słuchawki i nie przerywając połączenia.  Jednak nikt się nie odezwał i kobieta wykręciła numer 112. Wtedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna i poprosiła o podanie numeru na Komisariat Policji w Rabce-Zdroju, który to numer wykręciła nie odkładając wcześniej słuchawki.  Seniorka tym razem była pewna, że rozmawia z oficerem dyżurnym w komisariacie, który potwierdził prowadzenie akcji i kazał stosować się do poleceń policjanta. Kiedy fałszywy policjant ponownie zadzwonił do kobiety tym razem na telefon komórkowy, kazał jej pójść do banku i założyć konto internetowe, bo wtedy łatwiej będzie zabezpieczyć pieniądze przed kradzieżą. We wniosku, jako telefon do kontaktu kazał wpisać jego numer. Po założeniu konta seniorka przekazała oszustowi pozostałe dane do konta. Poprosił, aby kobieta nikogo nie informowała o całej sytuacji, bo wieczorem będą zatrzymywać kolejną osobę z szajki. Kiedy oszust już się nie skontaktował  z seniorką,  wraz z mężem pojechała do rabczańskiego komisariatu i dowiedziała się, że padła ofiarą przestępców.

Reklama                                                              

Na szczęście pracownicy banku zorientowali się, że to może być oszustwo i zablokowali część przelewów. Niestety kobieta straciła 50 tys. złotych.

Przestrzegamy i apelujemy!!!

Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych akcjach!

Policja nie prosi o zakładanie konta w banku i podanie numerów PIN i haseł !

Ty też możesz pomóc!

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka rodziny i opowie o sposobach działania oszustów. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać.

KPP Nowy Targ