Wiosenne przeglądy w ośrodkach PKL

 

Rozpoczynają się wiosenne przeglądy w ośrodkach PKL. Narciarze mają szansę majówkę spędzić jeszcze na Kasprowym Wierchu.

Polskie Koleje Linowe ruszają z zaplanowanymi wcześniej przeglądami technicznymi urządzeń kolei linowych i linowo – terenowych.  Prace rozpoczną się 24 marca na Górze Żar, w kolejnych tygodniach obejmą pozostałe koleje w ośrodkach PKL. Jeśli dopisze aura na Kasprowym Wierchu narciarze będą mogli szusować aż do 6 maja.

To już tradycja, że sezon zimowy trwa najdłużej w Polsce właśnie na Kasprowym Wierchu.

– W tym roku na Kasprowym narciarze pojawili się 1 stycznia, a ze świetnie przygotowanych tras przy sprzyjającej pogodzie będą mogli korzystać aż do końca majówki. Naturalna pokrywa śnieżna w niektórych miejscach wciąż sięga 180 cm. Do dyspozycji narciarze mają dwie trasy – w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej, które są obsługiwane przez koleje krzesełkowe. – W tym roku pogoda nam sprzyjała, opady śniegu w Tatrach były rekordowe, narciarze mogą więc planować Wielkanoc i majówkę na Kasprowym Wierchu  – mówi Janusz Ryś, prezes zarządu PKL.

Ze względu na przeglądy techniczne kolej na Kasprowy Wierch będzie niedostępna dla turystów od 6 do 14 maja. W najbliższą niedzielę (24 marca) rozpocznie się przegląd kolei na Górze Żar, który  potrwa do 5 kwietnia. Z powodu zaplanowanych przeglądów technicznych z początkiem kwietnia turyści nie wjadą kolejami PKL na Palenicę (od 1 do 12 kwietnia ), Górę Parkową (od 1 do 19 kwietnia) i Mosorny Groń (przeglądy ruszą 1 kwietnia). Kolej linowo -terenowa PKL Gubałówka zostanie wyłączona z ruchu pasażerskiego między 8 a 12 kwietnia.

Przeglądy techniczne co roku czasowo wyłączają koleje z eksploatacji wiosną i jesienią. Są niezbędne, by odpowiednio przygotować je do kolejnych sezonów.  – Wszystkie koleje PKL przechodzą także cotygodniowe i comiesięczne kontrole, codziennie przed startem wykonywana jest też jazda testowa. Bezpieczeństwo turystów, podobnie jak wysokie standardy obsługi, jest dla PKL priorytetem – przypomina Janusz Ryś.

Rodzinne zamknięcie sezonu na Jaworzynie Krynickiej

Jaworzyna Krynicka pożegna sezon 23 marca imprezą Winter Fun Day. Na specjalnie przygotowanej trasie numer 3 ośrodka, narciarze, w przebraniach będą rywalizować w konkurencjach, takich jak: najlepszy i najszybszy przejazd, zjazd na jednaj nodze, czy najlepszy zjazd rodzinny. Na najmłodszych czeka malowanie twarzy oraz zimowy mecz piłki nożnej. Będzie też konkurs na najbardziej wymyślne i oryginalne stroje. Na zwycięzców czekają medale i nagrody. W strefie chillout będzie można między innymi pobawić się przy muzyce z DJ-em, wziąć udział w konkursie wiedzy o Jaworzynie, czy skosztować przysmaków z grilla. Stacja narciarska na Jaworzynie Krynickiej będzie czynna do 31 marca. Od 1 kwietnia rozpocznie się planowany przegląd techniczny, który potrwa do 19 kwietnia.

Poza podanymi terminami koleje działają zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie www.pkl.pl.

Tekst i fot. PKL