34. Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych „Małe Bajania” (zdjęcia)

 

W czwartek, 2 maja odbył się 34. Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych „Małe Bajania”.

W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej spotkały się wszystkie dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne z terenu gminy: „Koce Łapki” i „Ciardasie” z Czarnej Góry, „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Trzy Potoki” z Rzepisk, „Małe Podhale – Grupa Spiska” z Jurgowa, „Zingierki Białcańskie” i „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Zawaternik” i „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia, „Mali Brzegowianie” z Brzegów oraz szkółki góralskiego muzykowania.

Na scenie zaprezentowane  zostały programy artystyczne związane z folklorem dziecięcym, przygotowane przez zespoły: „Jak chłop fcioł pozbyć sie kurzowki”, „Wiązanka tańców spiskich”, „Polywacka”, „Hołdymas”, „Jako to beme kopać te grule”, „Odwiedziny u ciotki” , „W izbie”, „Śmigust”, „Niedaleko za chałupom”, jak również  grupy śpiewacze, soliści i kapele.

Jury w składzie: dr Dorota Majerczyk – etnolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf i mgr Marek Harbaczewski – choreograf oceniło 53 punkty programu. Protokół z „Małych Bajań” dostępny jest na stronie www.domludowy.pl.

Przeglądowi towarzyszył Dzień Otwarty Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej. Wszyscy uczestnicy i widzowie mogli skorzystać z warsztatów z rzeźby, ceramiki , bibułkarstwa, malarstwa na szkle oraz malarstwa na płótnie.

Gościem specjalnym „Małych Bajań” była Daniela Wojtanek – wieloletnia instruktorka i  kierowniczka zespołu regionalnego „Mali Brzegowianie” z Brzegów. Zespolańska społeczność wraz z wójtem gminy – Andrzejem Pietrzykiem, sołtysem Brzegów – Piotrem Zubkiem i Dyrektorem BCK „Dom Ludowy”- Bartłomiejem Koszarkiem, podziękowała Danieli Wojtanek za wkład pracy w krzewieniu kultury regionalnej wśród młodego pokolenia.

Przedstawiciele gminy przygotowali dla wszystkich zespołów niespodziankę w formie finansowego wsparcia. Vouchery zostały uroczyście wręczone podczas otwarcia 34. Małych Bajań.

Tekst i fot. Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”