15. Parowozjada w Chabówce uroczyście otwarta (zdjęcia)

 

W Chabówce po raz kolejny zorganizowana został popularna impreza kolejarska Parowozjada’2019. To już jej 15. edycja organizowana przez PKP CARGO i Fundację Era Parowozów.

W tym roku Parowozjada rozpoczęła się w sobotę 20 lipca, miesiąc przed „tradycyjnym” terminem.

Przed nami drugi dzień imprezy. Niedziela będzie pełna atrakcji, ale o tym za chwilę.

Impreza jest kulminacją tegorocznego “Lata z parowozami”. – Parowozjada ma charakter pikniku dla fanów kolei i rodzin z dziećmi. Centralnym punktem imprezy będzie Chabówka i Skansen taboru kolejowego. Główną atrakcją będą pokazy (prezentacje) parowozów i zabytkowych składów pociągów. Podczas pokazów każdy prezentowany parowóz przejeżdża powoli przed publicznością. Podczas pokazów zabytkowych pociągów można zobaczyć składy pociągów zestawione z parowozami i zabytkowymi wagonami-zarówno osobowymi jak i towarowymi. Możliwe będą również przejazdy zabytkowym pociągiem – mówią organizatorzy.
Uroczyste otwarcie Parowozjady miało miejsce w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce o godz. 12.30. Na paradę (pokazy) parowozów przybyło wiele osób. Ponadto odbył się pokaz składów pociągów historycznych. Można też było przejechać się pociągiem retro. Atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni i pokaz podświetlonych parowozów.

Niedziela zapowiada się też atrakcyjnie. W godz. 9:00-13:00 przewidziano przejazdy dla dzieci w kabinie maszynisty (7zł / osoba). W godz. 10:00-12:00 zaplanowano przejażdżki drezyną kolejową “Warszawa”. O godz. 13:30 rozpoczną się zawody drużyn parowozowych (maszynistów).

W trakcie Parowozjady można skorzystać z kolei retro na trasie Chabówka (skansen) – Mszana Dolna – Chabówka (skansen) i Chabówka – Kasina Wielka – Chabówka, Chabówka – Raba Wyżna – Chabówka, Chabówka – Mszana Dolna – Chabówka),

Dodatkowe atrakcje: warsztaty Wiktora Niedzickiego pt. „Dlaczego to wszystko działa”, symulator jazdy lokomotywy ET41, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami.

Prezentowany tabor:
– Parowozy z Chabówki (OKz32-2, Ty42-107, TKt48-191 oraz Ty2-911),
– Parowóz TOZKiOS Pyskowice Ty42-24,
– Parowóz KSK Wrocław TKh 05353,
– Parowozy z Wolsztyna Pt47-65 i Ol49-59,
– Pojazdy spalinowe z Chabówki (SM30-211, SN61-168)

Fot. Tomasz Krzyściak