Znamy kolejną gwiazdę XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego

Kolejnym uczestnikiem XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego jest pilot góral Józek Stachoń Tutoń. Jak co roku Józek zasiądzie za starami swojego TL2000 StingCarbon. Ultralekki samolot mogący lecieć 250km/h zwrotny wygodny idealny do podróży po kraju i Europie. Wielokrotnie widziany na nowotarskim niebie.
Drugą maszyną w rękach Józka Stachonia Tutonia będzie wiatrakowiec BrakoGyro. Wiatrakowiec to ostatnio popularna maszyna latająca. Która umożliwia operowanie z małych lotnisk. Jest bardzo zwrotny. Dwumiejscowy wiatrakowiec o konstrukcji metalowo-kompozytowej. Wirnik Averso, z prerotacją mechaniczną, o konstrukcji aluminiowej. Głowica Averso wyposażona w ograniczniki przechylenia, do której dołączone są pneumatyczny trymer i hamulec.
Rama kadłuba wykonana jako kratownica z profili ze stali nierdzewnej o przekroju kwadratowym. Maszt również wykonany jest z profili ze stali nierdzewnej o przekroju kwadratowym. Stanowi on podstawę całej konstrukcji, do niego dołączone są elementy łączeniowe wirnika, łoża silnika oraz podwozie główne. Belka ogonowa składa się z dwóch profili, łączących się ze sobą w jeden w płaszczyźnie śmigła. Obudowa wykonana z włókna węglowego i kompozytów. Kabiny odkryte w układzie tandem. Układ sterowania zdwojony.
Usterzenie zaopatrzone jest w dwa dodatkowe stateczniki pionowe na końcach statecznika poziomego, lekko rozchylone w kształt litery V. Wykonane jest ono jako jeden element z kompozytu węglowego. Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe. Goleń podwozia głównego wykonana z ergalu (specjalny stop aluminium).
Organizatorzy