Jakość powietrza

Nowy Targ - BARDZO DOBRA
Zakopane - DOBRA
27-07-2017 | czwartek | Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Wybierz kolor swojego Góral Info

Trwają prace administracyjne. Za utrudnienia w działaniu serwisu przepraszamy. Góral info.
Strefa Czytelnika

12:38

Pewnego mglistego i deszczowego poranka postanowiłam uciec z Zakopanego w nieco przyjemniejszą pogodę. Razem z kolegami postanowiliśmy pojechać do Słowackiego Raju, góry na południe od Popradu, niecałe 100 km od Zakopanego. O Słowackim Raju, czyli inaczej Górach Straceńskich, części Rudaw Słowackich można powiedzieć, że są to małe góry z dużym charakterem, ponieważ najwyższe wzniesienie Słowackiego Raju, Velka Knola (1266 m.) nie przekracza wysokości przeciętnego szczytu reglowego w Tatrach, ale myślę, że poczują się tu dobrze zarówno rodziny z dziećmi, jak i turyści szukający bardziej ekstremalnych wrażeń. My właśnie wybraliśmy jeden z bardziej ekstremalnych szlaków w Słowackim Raju, czyli via ferratę przez Velky Kysel. Dawniej w Velkim Kiselu istniał jeden z bardziej popularnych szlaków turystycznych, ale w czasie pożaru w 1976 r. drabinki i inne ułatwienia techniczne spaliły się powodując, że wąwóz stał się nie do przejścia. Taki stan rzeczy trwał do teraz, kiedy Słowacy, po remoncie, udostępnili Velky Kysel dla turystów w formie via ferraty (z wloskiego żelaznej drogi), co wymaga od turystów pewnych kwalifikacji.

Czytaj więcej »

05:43

Goralenvolk jest tylko jedną bardzo propagowaną stroną medalu. Na drugiej stronie znajduje się nieznany CeperenVolk, czyli ludzie mieszkający na Podhalu podczas niemieckiej okupacji, którzy nie czuli się góralami a podjęli współpracę z Niemcami. Stali się zdrajcami ojczyzny, ideologami Goralenvolk, oprawcami, zabójcami, donosicielami w większości mającymi na rękach polską krew.

Czytaj więcej »

13:11

W dniu 1 marca obchodzimy kolejną rocznicę Dnia Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. W Polsce obchodzimy ją już siódmy raz. Inicjatorem proklamowania Dnia Żołnierzy Wyklętych i wyboru 1 marca jako jego terminu był śp. dr hab. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dlaczego wybrał te datę? Bo to data symboliczna – 1 marca 1951 r. życie stracili, zamordowani „w majestacie komunistycznego prawa” członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, największej niepodległościowej struktury poakowskiej. A jednak ciągle mamy problem z pełną akceptacją tego święta i tych żołnierzy. Zanim je wymienię, przypomnijmy kilka faktów.

Czytaj więcej »

10:38

Smog stał się w ostatnim czasie tematem numer jeden jeśli chodzi o polskie miasta, wsie i ochronę środowiska czy zdrowia ludzkiego. Czemu dopiero teraz mówi się o tym tak dużo? Okazuje się, że wszędzie, gdzie to tylko możliwe normy zanieczyszczenia powietrza są już tak duże, że ludzie nie powinni nawet wychodzić z domów. Problem pojawia się bardzo często w okresie właśnie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada tak nisko, że ludzie dosłownie ,,hajcują” w piecach, aby się ogrzać. Zwykle kojarzony z Japonią, w której charakterystycznie maseczki na twarzach Japończyków, tworzyły śmieszny i zarazem przerażający obrazek, teraz stał się zmorą najpiękniejszego miasta w Polsce – Krakowa.

Czytaj więcej »

11:16

Skończył się najpiękniejszy czas w kalendarzu – Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Święto Trzech Króli. Jak zwykle do Zakopanego i na Podhale najechało się turystów, a pogoda dopisała, mimo tęgich mrozów. Cóż dziwnego , przecież jest zima. Tym razem „zimowa’ stolica Polski miała wyjątkowe szczęście. W sukurs lokalnym władzom przyszła Telewizja Polska, program 2, która zdecydowała się na zorganizowanie pod Tatrami muzycznej imprezy sylwestrowej. Korzystając z okazji, że w Zakopanem jest trochę spokojniej, a do Pucharu Świata na Krokwi jest jeszcze kilkanaście dni, to może raz jeszcze kilka zdań o sylwestrze na Równi Krupowej.

Czytaj więcej »

15:19
Szanowni Państwo!

Kończy się kolejny rok, rok 2016. Jaki on był? Każdy z nas na początku roku życzył sobie aby był szczęśliwy, aby spełniały nam się życzenia składane sobie nawzajem przy wigilijnym stole, aby zdrowie nam dopisywało i dobrze nam się działo! Mam nadzieję, że dla większości z Państwa tak było.Czytaj więcej »

20:10

Mówi się, że nie zawsze wszystko jest takie na jakie wygląda. W ostatnich dniach telewizja dostarczyła nam nie lada rozrywki poprzez to co wydarzyło się na ulicach Warszawy. Nie mogę tego nie skomentować. Podczas relacji ,,na żywo" jednej z wiodących stacji telewizyjnych, banda (bo nie da się tego inaczej określić) członków KODu w obronie mediów celowo zakłócała wypowiedzi dziennikarza. Miałam wrażenie, że reporter ma koło siebie grupę małych dzieci a nie dorosłych ludzi, którzy w celu zwrócenia na siebie uwagi tupią nóżkami i krzyczą ,,Telewizja kłamie" i to wszystko przypominam w obronie wolnych mediów. Paradoks? Wydaje mi się, że niektórzy posłowie zapomnieli już, jak wyglądały ,,wolne media" podczas ich rządów.

Czytaj więcej »
1 2Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.