Jakość powietrza

Nowy Targ - DOBRA
Zakopane - UMIARKOWANA
30-03-2017 | czwartek | Amelii, Dobromira, Leonarda

Wybierz kolor swojego Góral Info

Trwają prace administracyjne. Za utrudnienia w działaniu serwisu przepraszamy. Góral info.

Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na
Strefa Czytelnika

08:48

Rzadko kiedy się poddawała, ale podstawiona pod ścianą, z wymierzonym w klatkę okiem zimnej lufy broni, rozpuszczała się niczym lody w upalny dzień. Nogi, które do tej pory pozwalały jej zostawiać pewny odcisk buta na podłożu, miękkie i roztrzęsione, żłobiły w miejscu, w którym stała, ślad wielkości nieregularnej stopy.

Czytaj więcej »

11:11

W dniu 1 marca obchodzimy kolejną rocznicę Dnia Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. W Polsce obchodzimy ją już siódmy raz. Inicjatorem proklamowania Dnia Żołnierzy Wyklętych i wyboru 1 marca jako jego terminu był śp. dr hab. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dlaczego wybrał te datę? Bo to data symboliczna – 1 marca 1951 r. życie stracili, zamordowani „w majestacie komunistycznego prawa” członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, największej niepodległościowej struktury poakowskiej. A jednak ciągle mamy problem z pełną akceptacją tego święta i tych żołnierzy. Zanim je wymienię, przypomnijmy kilka faktów.

Czytaj więcej »

10:00

Dwie kobiety rozpalały mnie do czerwoności. Rozbieganymi oczami wyławiały wypieki, przylepiające się do moich policzków. Uśmiechem ukazującym rząd śnieżnobiałych zębów, paraliżowały każdy mój ruch. Kostkami u stóp wysyłały w zaświaty. Przecież każdy ma inne zboczenie. Niektórzy lokują je w chorych miejscach, inni w kobiecym ciele. W kostkach na przykład.

Czytaj więcej »

16:55

Prolog

Odsyłaliśmy je tam, gdzie odsyła się truposza z przestrzelonymi kolanami. Odsyłaliśmy w ubraniach, często z gotowym makijażem, rozmazanym przez spływające po policzku łzy.

Czytaj więcej »

08:38

Smog stał się w ostatnim czasie tematem numer jeden jeśli chodzi o polskie miasta, wsie i ochronę środowiska czy zdrowia ludzkiego. Czemu dopiero teraz mówi się o tym tak dużo? Okazuje się, że wszędzie, gdzie to tylko możliwe normy zanieczyszczenia powietrza są już tak duże, że ludzie nie powinni nawet wychodzić z domów. Problem pojawia się bardzo często w okresie właśnie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada tak nisko, że ludzie dosłownie ,,hajcują” w piecach, aby się ogrzać. Zwykle kojarzony z Japonią, w której charakterystycznie maseczki na twarzach Japończyków, tworzyły śmieszny i zarazem przerażający obrazek, teraz stał się zmorą najpiękniejszego miasta w Polsce – Krakowa.

Czytaj więcej »

09:16

Skończył się najpiękniejszy czas w kalendarzu – Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Święto Trzech Króli. Jak zwykle do Zakopanego i na Podhale najechało się turystów, a pogoda dopisała, mimo tęgich mrozów. Cóż dziwnego , przecież jest zima. Tym razem „zimowa’ stolica Polski miała wyjątkowe szczęście. W sukurs lokalnym władzom przyszła Telewizja Polska, program 2, która zdecydowała się na zorganizowanie pod Tatrami muzycznej imprezy sylwestrowej. Korzystając z okazji, że w Zakopanem jest trochę spokojniej, a do Pucharu Świata na Krokwi jest jeszcze kilkanaście dni, to może raz jeszcze kilka zdań o sylwestrze na Równi Krupowej.

Czytaj więcej »

13:19
Szanowni Państwo!

Kończy się kolejny rok, rok 2016. Jaki on był? Każdy z nas na początku roku życzył sobie aby był szczęśliwy, aby spełniały nam się życzenia składane sobie nawzajem przy wigilijnym stole, aby zdrowie nam dopisywało i dobrze nam się działo! Mam nadzieję, że dla większości z Państwa tak było.Czytaj więcej »

18:10

Mówi się, że nie zawsze wszystko jest takie na jakie wygląda. W ostatnich dniach telewizja dostarczyła nam nie lada rozrywki poprzez to co wydarzyło się na ulicach Warszawy. Nie mogę tego nie skomentować. Podczas relacji ,,na żywo" jednej z wiodących stacji telewizyjnych, banda (bo nie da się tego inaczej określić) członków KODu w obronie mediów celowo zakłócała wypowiedzi dziennikarza. Miałam wrażenie, że reporter ma koło siebie grupę małych dzieci a nie dorosłych ludzi, którzy w celu zwrócenia na siebie uwagi tupią nóżkami i krzyczą ,,Telewizja kłamie" i to wszystko przypominam w obronie wolnych mediów. Paradoks? Wydaje mi się, że niektórzy posłowie zapomnieli już, jak wyglądały ,,wolne media" podczas ich rządów.

Czytaj więcej »
1 2Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.